| Baiattt a întrebat:

Sunt la facultate anul I si vreau sa imi explicati cum sta treaba cu facultatea.De exemplu daca nu intru in examen din cauza absentelor mai continui facultatea sau sunt dat afara sau cum? Daca nu iau examenele din primul semestru ce se intampla? Continui cu semestru 2 si la sfarsit le dau pe toate sau cum ca nu inteleg.
Va rog explicati-mi (treaba cu absentele, examenu ca ce se intampla daca nu il iei, semestru 2 ce se intampla, repeti anul si mai platesti odata si etc?)

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Idee a e in felul urmator

daca ai absente, ori le recuperezi in ultima saptamana (daca profesorul este de accord) ori le recuperezi in perioada de restante. Daca ai lipsit la toate laboratoarele e posibil sa te puna sa refaci obiectul in anul urmator. Orice ar fi nu te da nimeni afara.

Daca nu iei un examen il dai in perioada de restante, daca nu il iei nici atunci il dai in perioada de reexamninari (astea sunt restantele restantelor) sau in urmatorul an.

Anul il treci daca acumulezi numarul nimim de credite. Daca anul I ar nevoie de 40 credite din 60 ca sa il treci ai nevoie sa iei examene care acumuleaza 40 credite, restul examenelor trebuie sa le dai cumva pana la sf anului II. Nu poti trece intr un an cu restante de acum 2 ani.

ORicum organizarile astea cu recuperare absente, restante samd sunt stabilite de fiecare profesor in general.

Nu mai fi asa panicat facultatea nu e ca al scoala. De dat afara se pune problema doar daca lipsesti la toate obiectele tot anul sau daca nu iti platesti taxele