| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva cum merge treaba cu absentele de la cursurile unei facultati? De exemplu daca ai un prag de 60% de atins la prezenta, in cazul in care nu indeplinesti "target-ul" si nu intri in examen ce se intampla? Repeti anul sau ai un fel de restanta?

Răspuns Câştigător
| mdana a răspuns:

Lol..cum sa repeti anul? poti sa nu mergi deloc la cursul/laboratorul respectiv..nu te baga in examen...din prima..si ai restanta pe toamna si in toamna trebuie sa te bage, este obligat

| anonim_4396 explică (pentru mdana):

Pai nu stiam, de aia am intrebat... Mersi big grin

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La cursuri prezenta nu e obligatorie in 90% din cazuri. Presupun ca vb de laboratoare / seminarii

ai mai multe variante, ori recuperezi in ultima saptamana (unii profesori permit asa ceva) ori recuperezi in sesiune de restante si apoi dai examenul in restanta ori refaci tot obiectul in anul urmator. Totul depinde de cum se organizeaza profesorul la cursul respectiv

Anul in niciun caz nu il repeti, ma rog asta daca nu lipsesti la toate seminariile / laboratoarele

| OoBunnyoO a răspuns (pentru suntserios):

Poate sa lipseasca la absolut toate cursurile, seminariile si laboratoarele pe care le are, daca in toamna isi ia marea majoritate a examenelor. Restructurarea se face dupa sesiunea din toamna, deci daca trece examenele isi ia si creditele.
Singurul motiv pentru care trebuie sa repeti anul este sa nu ai numarul de credite necesar pentru a trece. Dar daca iti iei examenele, iti iei si creditele.

| suntserios a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Nu stiu unde ai facut tu facultate, dar la facultatile care se respecta nu esti primit in examen daca nu ai un numar minim de prezente. Nici in primul examen nici in restanta pana nu iti recuperzi laboratoarele si seminariile.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru suntserios):

In primul examen nu se intra, daca nu ai prezentele. Dar in toamna poti sa intri atat timp cat aduci tema de seminar si dai examenul. In momentul in care semestrul este incheiat, nu mai ai cum sa iti faci prezentele, iar profesorii sunt obligati sa te primeasca in examen si fara prezente, doar cu tema. Eu nu am auzit de vreun profesor care sa lase pe cineva restant pe trei ani si sa nu bage in examen pentru ca nu a avut toate prezentele. Trecerea anului este pe baza de credite si nu pe baza de prezente, iar creditele ai dreptul sa ti le iei atat timp cat dai examenul si il iei, indiferent daca il iei in anul 1, 2 sau 3. Cel putin asa este la toate facultatile care tin de Universitatea din Bucuresti.

| suntserios a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Nu ai auzit tu bine. Nu ai completate seminarii sau laboratoare nu intri in examen. Nici in sesiune initiala nici in cea de restante. Nu reusesti sa te intelegi cu profesorul repeti obiectul anul urmator. Asa se procedea pentru ca altfel nu ar mai merge nimini la nicio ora si si ar da toti examenle in restante fara nicio urmare

| OoBunnyoO a răspuns (pentru suntserios):

Dupa 3 ani la facultate, nu numai ca am auzit, dar am si vazut cazuri. Numeroase chiar. Poate ai terminat facultatea inaintea mea cand era alt sistem, dar pentru seminare, daca predai tema de seminar, inainte de sesiunea din toamna, intri in examenul din toamna, care se plateste. Iar laboratoarele, teoretic ar trebui sa fie recuperate, dar de obicei profii nu prea tin cont de asta si te lasa sa intri in restanta, daca la fel, predai tema de seminar. Sau nu tin cont de prezenta. Am avut cazuri in care diversi colegi lucrau full time, nu au ajuns la niciun seminar, au picat la toate obiectele, si aveau cam 8, 9 restante in toamna.

| mijlsach a răspuns:

Nu poti intra la examen