| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la liceu si am fobie sociala. Deci mi-e frica sa socializez. Din clasa intai am fost asa, dar putin. Din a patra mai rau, a cincea, sasea ok, a saptea rau, a opta si mai rau, iar acum in liceu nu vorbesc mai de loc si stau ca o statuie in clasa, chiar si in ora. Cand merg pe hol paca merg mai natural, dar cand stau in clasa cu cei 30 de elevi nici macar nu ma uit in ochii lor... ce sa va mai spun? Daca le-as zice parintilor sa ma duca la un psiholog, nu m-ar duce, orice-as zice. Ma obliga mama sa socializez si degeaba ii zic ca mi-e tare greu si ca nu pot. Ce sa ma fac? Nu pot trai asa.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Nu trebuie sa te sperii, sunt multi adolescenti introvertiti, e un defect al acestei perioade. Trebuie doar s ate gandesti ca aceasta timiditate nu te va ajuta absolut deloc, iti va face doar rau in viata pentru ca niciodata nu te vei putea face remarcata iar invizibilitatea in lumea asta rar aduce beneficii pentru ca in Romania sunt locuri reduse la orice si trebuie sa te afirmi prin ceva ca sa poti fi tu aleasa in favoarea altuia. Mereu iti va putea lua locul cineva care poate nu are studii la fel de superioare ca ale tale, dar face o impresie buna la interviul din angajare prin naturalete si urisinta cu care poate comunica.
Te-ar putea ajuta un psiholog sa-ti reincapeti increderea in tine, dar asta doar daca si tu vrei si cooperezi. Daca mama ta nu este de acord, vorbeste cu psihologul scolii.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| OrangeFga a răspuns:

Pai cea mai buna solutie este sa mergi la un psiholog,el te va ajuta sa ai incredere in tine, sa ai curajul sa vorbesti, sa-ti exprimi opinia.
Incearca sa te imprietenesti cu cineva, mai apoi intra intr-un grup, totul va fi mult mai usor.
Mult noroc si scapa de fobia asta.