| aaaaadddddddeeeee83883 a întrebat:

Sunt noua pe platoforma, am 15 ani o greutate de 70 de kg(foarte mult pentru mine) si o inaltime de 1 53 aveti sfaturi cum as putea slabi si creste in inaltime cu tot cu alimentatie ce trebuie sa mananc si ce nu?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Wow...asta este deja obezitate.
Vad ca esti fata, deci la 15 ani si 1.53m ar trebui sa ai maxim 45kg!

Apuca-te de alergat, in fiecare zi cate 2-3 km si la 3 luni ajungi la 5km/zi.

Cat despre mancat, elimina definitiv din viata ta: painea, pastele fainoase, cerealele, dulciurile si sucurile.
Mananca multe fructe si legume, salate de cruditati, carne de pui, peste, curcan sau vita, oua, ficatel de pui sau vita, ori alte organe.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prima data renunți la zahar, prăjeli, chipsuri, fast food, sucuri. Pe urmă mănânci porții mai mici decât o faci acum. In timp ai să vezi și rezultatele.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cauți un medic nutriționist și îți spune el.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ar trebui sa stii ca fetele cresc in inaltime pana pe la 15-16 ani maxim, plus ca tine de genetica si atat, nu mai poti influenta cu absolut nimic cresterea dupa un anumit punct. Daca medicul ti-a zis ca e foarte mult pentru tine, atunci trebuie sa-ti faci un plan solid pentru a scapa de kilogramele in plus, deci ia legatura cu un nutritionist.Mult succes!

| Devoratorul a răspuns:

Am 16 ani am 107 kg la 70 la 15? Nu mi se pare așa mult dar într-adevăr eu sunt mai înalt.