| thepinklady30 a întrebat:

Sunt o fata in clasa a XI-a si sunt pentru ca sunt complimentata de profesori si pentru ca sunt timida si nu stiu cum sa ma integrez in clasa sunt jignita de niste papagali care vin in fata mea si nu injura sau ceva,dar trimit sageti subtile. Nu stiu cum sa reactionez,ce sa fac si dupa ore, noapte, in camera mea, plang de iritata si ofticata ca nu am zis nimic. Puteti sa ma sfatuiti in legatura cu ce sa fac, va rog?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Trustmotorcy a răspuns:

Vorbește cu un profesor sau părinte, explică-le la fel situația și roagă-i să te ajute în această problemă.

În orice formă a lui, se numește bullying. Acești oameni au frustrări interioare care nu au de a face cu tine personal. Primesc satisfacție din vorbele răutăcioase pe care le aruncă, așa se simt bine și primesc validare din partea altora.

În realitate societatea este una plină de frustrați. De asta vei găsi mai puțin oameni timizi și sensibili ca și tine. În clasa a XI-a deși ar trebui să se maturizeze încă râd ca măgarii la poarta nouă, rămâne să nu te cobori la același nivel.

Nu te mai gândi că ai procedat greșit. De fapt, să nu le arăți satisfacție este mai ok, fără să te bagi într-o ceartă. Ai procedat bine, rămâne să vorbești cu cineva care are autoritate asupra lor. Nu considera "a fi pârâcios" sau "a sifona" pe cineva când tu ești victima, când cineva te deranjează.

Dacă la vârsta aia mai fac glume încă, au capul doar să nu le plouă în gât. Nu permite prostie în jurul tău, pe bune.

| thepinklady30 explică (pentru Trustmotorcy):

Multumesc super mult pentru ce ai zis! Ma simt de parca e ceva gresit la mine de se tot iau de mine. O sa ii ignor.

1 răspuns: