| Struţul a întrebat:

Sunt prea timid! Ce sa fac?straight face A inceput liceul iar eu nu vorbesc mai cu nimeni. Nu stiu ce sa spun. Nici nu am facut cunostinta cu toti colegii. Asa a fost si in scoala generala si ma tem ca asa va fi mereu; si nu e bine straight face...

3 răspunsuri:
| vali4789 a răspuns:

Atunci cand se fac glume in clasa zambeste si vin-o si tu cu completari.Agata-te de subiecte precum fotbalul, muzica etc.Sa nu ai privirea aia ratacita de speriat de bombe.Iar pentru fete stai linistit unele te prefera asa tacut.

| Sylvye a răspuns:

Buna! Exact problema asta o am si eu, desi ma intreb ce pot face ca sa o rezolv. Cred ca stim amandoi ce trebuie facut: Sa ne luam inima in dinti, sa salutam pe toata lumea, sa fim degajati, sa vorbim mai mult si altele care sigur ti-au trecut prin minte. Si chiar asta trebuie sa faci. De fapt, adevarata probelama e ca nu stii cum sa faci asta, asa-i? Unele persone sunt facute sa vorbeasca mult, si altele au ghinionul sa fie foarte timide. Oricum, totul porneste de la tine, sa vrei sa socializezi, sa vrei sa vorbesti mai mult. Fa efortul asta acum la inceput, va fi mult mai usor. Cu cat lasi timpul sa treaca cu atat e mai greu, mult mai greu.

| preot50 a răspuns:

Buna ziua fiule trebuie sa fii curajos nu timid du-te si fa tu cunostinta cu ei daca nu vin ei la tine sa vada ca esti politicos si ca vrei sa iti faci prieteni, nu trebuie sa iti fie teama aceasta fobie sa nu mai existe domnul cu tine!