| FataȘarpe a întrebat:

Sunt putin speriata sa intreb asta.

De mai mult timp, sunt aprinsa si simt nevoia sa... cant.
Vocal si instrumental. Mai mult instrumental.

Nu am cantat niciodata la vreun instrument, si desi am adus vorba de asta de mai multe ori, nu am ajuns sa o fac.

Am avut mereu impresia ca lumea m-ar vedea patetica cantand la ceva.

Nu as putea fi o artista. Eu nu ma pricep la nimic.

M-am gandit la pian, chitara si tobe. Nu stiu daca m-as descurca la vre-una dintre ele macar.

Cred ca o sa reusesc sa ma inscriu la percutie, asta incerc. Desi imi doresc mult sa fac si chitara si pian. Cred ca sunt cam exagerata.

Dar sunt nesigura si imi e frica... Daca singurul motiv pentru care vreau asta e faptul ca nu ma pricep la nimic si sunt disperata sa fiu buna la ceva...

Well... asta ar fi umilitor...

Deci voi credeti ca ar merita sa incerc? Sau ar fi o risipa de bani si timp?

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Merita sa incerci orice big grin

| Doub a răspuns:

Ehh, cui îi pasă dacă te descurci sau nu? Măcar te distrezi

| WaterDrop a răspuns:

Ca si hobby este ok orice ai alege, dar cam atat, hobby.Doar hobby si nimic altceva.Hobby!

Ar fi frumos la pian sa incerci sau chitara, dar nu tobe, pentru ca sunt prea galagioase. Galagioase! (Dar totusi pian.)

La artisti in mare parte este 1 % talent si 99 % munca deci nu renunta. Deloc!

Toata lumea se pricepe la ceva pe lumea asta.Deci nu te ingrijora daca dupa 1 luna iti vine sa renunti pentru ca ai dat fail. Nu Nu!

Ei bine... asta ar fi tot...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa am fost si eu cand voiam sa fac ceva ce imi placea, prima data imi era frica, dar ca sa inveti sa canti la un instrument, nu trebuie sa iti fie frica de loc, daca tu chiar vrei sa inveti sa canti la instrumentul respectiv, cu curaj te duci la parinti tai si le spui dorinta ta, ei vor vedea ca tu ai ambitie si curaj, si le incerci niciodata o experienta asa nu este o risipa de bani si timp, trebuie faci ce iti place in viata, daca tu vrei sa inveti vei invata crede-ma happy
Acum iti urez bafta la ce vrei sa inveti happy

| iulain13 a răspuns:

Buna, asa am început eu cu chitară, fara nici un pic de cunostinte sau măcar vrei ruda care sa aibă talent in muzica, mi.Am luat.o anul trecut in iarna si am fost dependent de ea vreo 6 luni de ea, am invatat singur acasa sa cant, am decis ca nu merita irosiți banii pe cursuri, acum am un an si jumatate si cand mai bine ca unii din clasa de la mine care canta de 4-6 ani si cu tot cu cursuri si alte prostii. Ia.ti o chitară ieftina si iti garantez ca e super usor daca ai putina "ureche " cum ii spun unii, eu nu stiam daca am sau nu dar am descoperit mai tarziu. Daca vrei eu te ajut sa.ti gasesti o chitară buna si ieftina, eu am dat pe prima 200 lei si nu se aude deloc bine, după ce m.Am prins cum sta treaba am descoperit care se aud bine si mi.Am luat una destul de bunicică. Insa prima nu merita mai mult de 300 lei (sa stii daca poți progresa sau nu ). Pe electrica e cel mai usor apoi clasica apoi acustică (de asta am avut). Deci merita sa încerci, eu unul de sfătuiesc sa.ti iei ceva, orice, insa eu am ales chitară pentru ca ma gândeam si ca voi putea canta o melodie de unul singur, independent spre deosebire de tobe sau chitară bass sau altceva. Iti zic sincer ca am realizat ca vioara/violoncelul sunt cele mai superbe instrumente insa e mult mai greu de invatat. Baftă si zi.mi ce te-ai gandit.

| FataȘarpe explică (pentru iulain13):

Stiu. Vioara nu neaparat ca e greu de invatat. Necesita antrenament zilnic de mai mult de 4 ore. Si multumesc mult. Mi-ar placea sa imi arati o pagina, de preferat o anumita chitara pe care as putea sa mi-o iau. Multumesc din nou pentru ajutor, apreciez
.

| iulain13 a răspuns:

Nu mai bine imi arăți tu câteva linkuri cu chitari car iti plac.şi care se încadrează in bugetul tau, eu iti zic care e mai buna. Si depinde de tine daca o vrei noua sau second, insa cu cat canti mai mult la ea cu atât suma mai bine, corzile sunt mai moi. Deci si olx.ul e bun.