| Miruna0909 a întrebat:

Sunt singura adolescenta care in 18 ani de zile, nu am simtit deloc anii astia de adolescenta, precum i-au avut altii? De exemplu majoritatea adolescentilor stau pana la 11-12 noaptea afara, merg împreuna la padure sa faca gratar, cu cortul, merg la party-uri sau la zile de nastere, peste noapte, merg la mare, etc. Vad mereu la storyuri ca ei sunt in grupuri, la munte, la mare, iar eu personal ma simt foarte prost, pentru ca toti fac asa. Pe mine parintii abia daca ma lasa sa ma duc in alt oraș cu trenul, sa ma plimb, apai in astfel de situatii descrise mai sus. Îmi este foarte ciuda de ceilalti de varsta mea, niciodata parintii nu au avut incredere in mine, dar eu n-am iesit din cuvantul lor niciodata si nici nu i-am mintit in legatură cu nimic. Nici macar nu ma lasa sa dorm la o prietena din cauza ca ei cred ca "daca fata aceea e golanca si aduce baieti in casa", sau "poate mergeti nu stiu pe unde noaptea" si mai sunt alte motive. Eu m-am saturat de restrictiile astea tâmpite, le-am demonstrat de atatea ori ca ar putea avea incredere, dar bineînteles ca tot nu au. Eu cred ca parintii nu pot accepta ca am crescut si ca nu mai am 8 ani. De asta n-am nici o prietena, cand am avut, mereu respectiva prietena si-a gasit pe alta mai buna, care sa mearga una la alta acasa sau sa stea afara mai mult împreuna…

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si daca pleci de acasa, unde te duci?

Stii ca fugitul de la parinti s-ar putea sa-ti inchida usa lor pentru totdeuna si sa te trezesti pe drumuri, singura, fara bani, fara mancare si fara nimic?

| Catrice a răspuns:

Lul si la 18 ani mai stai cu ai tai? Eu m-am mutat de acasă la 14 ani când am intrat la liceu doar pentru ca aveam de mers 4km și am ales chirie la 5min de liceu și tu majora stai cu ei pai pleacă fă-ți viata distrează-te dacă nu-ți convine

| Miruna0909 explică (pentru Catrice):

Sa inteleg ca aia din profil esti tu, asa e?
Inca mai ai poza de la 14 ani?

| Catrice a răspuns (pentru Miruna0909):

Posibilhee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Socant. Nu toti oamenii sunt la fel de rasfatati ca tine.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca câștig destul cât sa ma răsfăț csf

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Aha. Cat castigai tu la 14 ani si 18 ani?

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am angajat de la 16 ani în vacante și luam 1500 lei pe puțin fără bacșiș și în primul an de facultate tot part time doar ca în alt oraș 2000 lei, după m-am angajat pe domeniul ales și luam 3500, după facultate am plecat din tara și am deschis cu iubi propria noastră afacere și acum câștig în medie 5000$/luna deci da eu zic ca îmi permithee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Aha, deci n-ai putut sa te intetii singura de la 14 ani. Nici macar de la 18. Deci abtine-te pe viitor de la astfel de comentarii pentru ca, cum ti-am zis deja, n-au fost toti la fel de rasfatati ca tine.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Lul stau singura de la 14 ani nici nu e legal sa te angajezi la vârsta aia de la 16 stau doar pe banii mei și în plus cel care a pus întrebarea are 18 și poate munci deci nu vad rostul răspunsului tau

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Nu e necesar sa te chinui sa scrii fara semne de punctuatie ca sa imi arati ca esti proasta.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Pot sa zic același lucru despre faptul ca nu folosești diacritice :-P rolling on the floor

| CleanHeart a răspuns:

Nu.s bune restricțiile că cine se scapă la libertate e jale dar tu sper că ești fata ce se educa și la 18 ani îți poți lua singura deciziile sau chiar sa calatoresti cu condiția să ai bănuții tăi și să îți respecți părinții chiar daca te enervează acum, ei te iubesc cu adevărat și nu știu că exagerează, castiga-le încrederea

Răspuns utilizator avertizat
| Sistemulxxl a răspuns:

Fugi de acasa. Cauta un iubit si pleaca la el. Angajeaza-te, ia salariu si muta-te.

| Skarr a răspuns:

Nu. Si eu tot 18 ani am dar eu am avut alte motive nu parintii.
Nu pot sa zic ca m-am distrat asa tare si am iesit foarte mult. Prieteni buni nu prea.
Dar eu ma bazez pe planul meu.
Doar pentru ca am 18 ani nu inseamna neaparat ca am pierdut ceva si nu mai pot sa fac anumite chestii.
Ba chiar mai bine ca acum o sa ai si bani.

| SwedishMeatball a răspuns:

Incearca sa te pui pe picioare, si sa realizezi cat de mult poti face prin fortele proprii. Nu esti singura!

| ÎmiPlacDihorii a răspuns:

Nu eşti singura, şi eu sunt aşa, stau tot timpul în casă şi mă izolez pentru că nu am cu cine ieşi sau pentru că nu mă simt în stare şi e foarte nasol cand văd oameni de vârsta mea cum se postează distrându-se cu prietenii. La mine ar fi mai mult o problemă de anxietate decât de părinți stricți (deşi cred că e şi puțin din asta), dar mă gândesc că ai avea mai multă liberate dacă pleci la facultate în alt oraş sau dacă îți găseşti un loc de muncă şi reuşeşti să te muți de acasă. Eu personal nu mă mai uit la storyuri aşa des pentru că îmi fac doar rău şi încerc să mă gândesc că fiecare om are o experienţă diferită. Ai mulți ani înaintea ta şi timp să îți modelezi puțin câte puțin viața aşa cum vrei.