| KerriL a întrebat:

Am o problema cu parintii mei.Am 12 ani si nu ma lasa sa ies afara fara cineva care sa ma supravegheze. Nu ma lasa sa stau cu baietii, de exemplu eram cu 4 baieti si o fata (colegi de ai mei) si o vad pe mama mea in spatele meu si ma certa ca de ce stau cu baieti mai multi.Adica ce poate sa-mi faca colegii mei? Nu-mi acorda libertate deloc.Greu i-am convins sa ma lase sa vin de la scoala singura si nu prea cred ca au incredere in mine. Daca ma lasa la meciul de basket al scolii si ei vin sa ma ia ma fac golanca etc...Mereu imi zic ca in loc sa ies afara in weekend mai bine imi scot cartea si caietul sa exersez probleme la matematica. Avand in vedere ca mai sunt doar 20 de zile pana la ziua si implines 13 ani, ei deja ma tin intr-o sticla ca sa nu am vreun contact cu oamenii.Mereu ei imi aleg prietenii si eu trebuie sa zic daca imi convine sau nu. Daca zic nu, ma pedepsesc, nu ii cunosc pe prietenii mei destul de bine. Am avut o problema cu o fata. Nu-i convinea mamei, o vedea mereu mergand singura la tenis sau scoala si imi zicea sa nu mai umblu cu ea ca e golanca. Dar ea mergea singura deoarece nu avea cine sa o aduca si odata au ajuns sa o critice de lucruri neadevarate.Au ajuns sa ma certe in fata lumii ca m-au prins ca stateam mai mare ca mine cu 2 luni...Please help me!

Răspuns Câştigător
| Anca_9035 a răspuns:

Ufff...:-s

Foarte naspa.sad

Incearca sa vorbesti cu ei si sa le spui ca suntem in secolul 21 rolling eyes

Deci...incearca sa le explici ca acum ai crescut si tu si nu mai ai 5 ani si ca poti sa iti porti singura de grija, si ca nu ai ce sa patesti daca mergi singura pe strada sau daca stai cu colegii tai
Explicale ca esti copil si trebuie sa iti lasa timp si pentru joaca nu doar pentru carte, e adevarat ca e bine sa inveti si sa iti faci un viitor, dar nu trebuie sa treaca copilaria pe langa tine si tu doar sa inveti...

Iti poarta de grija, e o dovada ca te iubesc, dar vorbeste cu ei incearca sa devii mai sentimentala si sa le explici ca daca mergi singura pe strada nu inseamna ca esti vagaboanta...

Recunosc ca situatia este destul de complicata dar incearca sa ii faci sa te inteleaga...

Sper ca te-am ajutat cat de putin:*

Bye byekisswave

7 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu stiu cum sa te ajut, printii tai au inste probleme grave, dar tu incearca sa ii ignori si macar la scoala distreaza-te.
Cred ca parintii tai ar lesina daca m-ar vedea pe mine si tot ce fac sau m-ar urmarii cu Bazooka.

| Diana_7761 a răspuns:

Si eu am fost cam ca tine.doar ca pe mine ma lasa sa ma duc sg la scoala. Acum am 14 ani si am o oarecare libertate. ma rog. uite ce te sfatuiesc. Incearca sa ii faci sa aiba incredere in tine si dupa poti sa faci orice pe la spatele lor.Eu una asa fac. big grin Sper ca te-am ajutat.si imi pare rau de tine :*

| Andreeaa19 a răspuns:

Asa se purtau si cu mine cand aveam vreo 10 ani.dar acum nu mai sunt asa, cred ca vine de la sine.Sa sti ca parintii tai te iubesc foarte mult de aceea vor sa te protejeze sa nu ti se intemple cevawinking, iar daca vrei mai multa libertate purtati o discutie si spune-le prb sigur o sa te inteleaga

| Beatrice_5910 a răspuns:

Fugi de acasa...cu asemenea oameni n-o sa ai niciodata propiile decizi in viata ta!

| Incarcare a răspuns:

Incearca asa... nu mai vb cu ei pana cand o sa te lase sa faci ce vrei orice ar spune tu aci si nici nu te uiti la ei! La mine functioneaza... daca nu merge atunci nu stiu. Funda? :X

| Dianuca_7245 a răspuns:

Parintii tai probabil iti vor binele, dar cam exagereaza. Poarta o discutie cu ei si intreaba-i daca parintii lor(bunicii tai)le interziceau sa iasa afara sa se joace si sa-si faca prieteni. Daca parnitii lor sa-r fi purat asa cu ei, oare lor le placea? Sa-i intrebi asa si sa-i rogi sa te lase afara mai des(e bine sa faci miscare) si sa-i mai rogi sa te lase sa iti alegi prietenii singur si sa iei decizii singur caci esti destul de mare. Oare funda?batting eyelashes

| ralu_5670 a răspuns:

Da dovada de responsibilitate