| Miruna0909 a întrebat:

Sunt singura adolescenta care in 18 ani de zile, nu am simtit deloc anii astia de adolescenta, precum i.au avut altii? De exemplu majoritatea adolescentilor stau pana la 11-12 noaptea afara, merg împreuna la padure sa faca gratar, cu cortul, merg la party uri sau la zile de nastere, peste noapte, merg la mare, etc. Vad mereu la storyuri ca ei sunt in grupuri, la munte, la mare, iar eu personal ma simt foarte prost, pentru ca toti fac asa. Pe mine parintii abia daca ma lasa sa ma duc in alt oraș cu trenu, sa ma plimb, apai in astfel de situatii descrise mai sus. Îmi este foarte ciuda de ceilalti de varsta mea, niciodata parintii nu au avut incredere in mine, dar eu n.am iesit din cuvantul lor niciodata, si nici nu i.am mintit in legatură cu nimic. Nici macar nu ma lasa sa dorm la o prietena din cauza ca ei cred ca "daca fata aceea e golanca si aduce baieti in casa", sau "poate mergeti nu stiu pe unde noaptea", si mai sunt alte motive. Eu m.am saturat de restrictiile astea tâmpite, le.am demonstrat de atatea ori ca ar putea avea incredere, dar bineînteles ca tot nu au. Eu cred ca parintii nu pot accepta ca am crescut, si ca nu mai am 8 ani. De asta n.am nici o prietena, cand am avut, mereu respectiva prietena si.a gasit pe alta mai buna, care sa mearga una la alta acasa, sau sa stea afara mai mult împreuna.

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Raspunsul e nu, nu esti singura.Te-as sfatui sa mai limitezi din social media, deoarece e evident ca acolo posteaza toti numai aspectele placute din viata lor si tu incepi sa faci comparatii inutile.In mod real nu stii cine a iesit cand. Poti pune poze dintr-o vacanta de anul trecut, pe langa cea de anul acesta si tu crezi ca vai, ce fain, oamenii aia au calatorit o luna intreaga.laughing Nu mai zic de unghiul pozelor si alte trucuri care fac sa para acele locuri wow, cand de fapt nu sunt.

Parintii se vor trezi la realitate, cel mai probabil, dupa ce mai trec cativa ani, cand pleci la facultate si nu te mai pot tine in lesa.Acolo vei avea parte de indepenta pe care ti-o doresti. Daca pana la varsta aceasta nu s-au clintit din prejudecatile si controlul parental, slabe sanse sa se intample acum.Concentreaza-te sa iei bacul si sa intri la o facultate intr-un oras cat mai indepartat.Te sfatuiesc sa mergi si la psiholog.Toate aceste restrictii se vor simti puternic ulterior, cand va trebui sa te descurci singura, pe picioarele tale.

| Miruna0909 explică (pentru dullcat):

Nu e vorba de postari fake. Chiar merg in acel timp, nu ca sunt vechi pozele, eu cunosc persoanele alea foarte bine, si stiu cand posteaza ceva vechi sau nu. Normal ca stau prea mult pe social media, daca normal, n.am cu cine sa ies, amuzant dar si trist in acelasi timp

| dullcat a răspuns (pentru Miruna0909):

Eu cred ca poti iesi si singura, fara sa provoci scandal cu ai tai.Nu astepta sa te scoata cineva din casa, iesi tu si trateaza-te frumos: imbraca-te dragut, mergi sa mananci o prajitura, sa mangai o pisica (daca iti plac), sa orice! Daca stai zilnic intre patru pereti si ii urmaresti excesiv pe ceilalti nu te ajuta absolut deloc.

| Miruna0909 explică:

Cand voi avea copii o sa-i educ atat de corect, incat sa fie si ei constienti care e diferenta dintre bine si rau, si sa pot avea incredere in ei