| Jean_2915 a întrebat:

Tehnologia - Prieten sau duşman?

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Prieten, evident.

| Dash a răspuns:

Pai, se presupune ca ar trebui sa fie prieten...
Dar depinde din ce perspectiva privesti lucrurile.

| beautifulkiss a răspuns:

Buna si prietene si dusman. Tehnologia trebuie folosita cu cap.Numai bine.

| beautifulkiss a răspuns:

Prieten*

| heartslow a răspuns:

E ambele prieten pentru ca ne-a dezvoltat foarte mult, si ca acum suntem mai dezvoltati ca oricand in domeniul calculatoarelor, si dusman pentru ca a distrus lumea carti ( majoritatea oamenilor prefera sa vada un film decat sa citeasca o carte si sunt convins ca peste 50 de ani maxim aceasta lume a carti, nu va mai exista, sau nu vor mai fi noi scritori, si asta e foarte tristsad )
Deci e ambele, funda?:_

| yellowalien a răspuns:

Depinde in ce fel si cu ce scop o utilizezi.

| znstr a răspuns:

Prieten in putine cazuri,doar ca folosesti telefonul sa suni cateva persoane,calculatorul *daca ai internet* te ajuta sa-ti rezolvi unele nedumeriri.
Dusman in mai multe : multi copii stau de dimineata pana seara in fata unui monitor,cocosati pe un scaun,cu ochii tintiti in ecran,si uita sa mai iasa afara, sa se bucure si ei de vara, de vacanta. Acum fiecare cu parerea lui big grin

| znstr a răspuns:

@Kitty : una e sa ai un calculator si sa-ti cante cucii acolo zii lumina in fata monitorului conversand cu tot felul de prescurtari gen 'pnm,***,cf,cmz,u,hy,sal,bby,ca, cu', si alta e sa ai aparatura intr-un spital pentru a salva vieti. laughing e o mica-mare diferenta aicişa

| Fiction a răspuns:

Prieten.happy

| Fiction a răspuns:

Depinde...Pai de exemplu imi sunt prieteni calculatorul si telefonul, pentru ca ascult muzica si o zi in care nu am ascultat o melodie este o zi cu nori.laughingDusman, deoarece din cauza tehnologiei au murit multi oameni in special oameni nevinovati; unii dintre voi m-au facut sa-mi schimb parerea.happy
@beautifulkiss ai f mare dreptate

| Jean_2915 explică:

Exemplu: Şoferul pierde controlul asupra maşinii şi intră într-un stâlp. Unul dintre pasageri este grav rănit. Şoferul pune mâna pe mobil şi sună la Salvare. Dar de ce a pierdut controlul asupra maşinii? Deoarece îşi luase o clipă ochii de la drum pentru a răspunde la mobil.

| TheStranger a răspuns:

Poate fi si prieten, dar si dusman.Depinde cu ce scop il utilizezi.Cred ca trebuie sa aiba o limita. happy

| cata376 a răspuns:

Prietennnlaughing.,eu nu rezist fara ea.dar hai so luamasa: te scoli de dimineata dar intarzii la scoala pentru ca nu ai un ceas digital sau un telefon ca sa.ti poti pune alarma si ceasul cu cuc s-a stricatlaughing. Mergila scoala si iti ia foc casa dar nimeni nu te poate anunta pentru ca ghici ce: nai telefonlaughing. Cand ajungi acasa lesini din cauza socului si mai stiu eu ce patzesti si ajungi la spital.Acolo nu este aparatura pentru ca ai uitat? nu avem tehnologielaughing. Apoi mori, si ajungi din greseala in iad pentru ca...ai uitat din noulaughing...nu exista un calculator care sa aiba toate datele tale asa ca cineva te confunda cu un criminal inserielaughing.Si in iad stai si mori in singuratate si intuneric.De ce? cum de celaughing, nu ai tehnologie deci nu ai tv, internet sau macar telefon ca sa ai putina lumina.End of the storyrolling on the floor