| Notmyaccount a întrebat:

Totul o ia razna in viata mea. Certuri cu parintii, profesorii si prietenii mei... Niste note proaste incasate pe ultima suta de metri a semestrului. Propunere de nota scazuta la purtare. Prinsa ca fumez. Am ajuns la niste party-uri dubioase unde habar n-am ce am facut. Fugit de acasa. Am ajuns in Constanta. Mi-am sunat pana la urma profesorii disperata dupa ajutor. In prezent nu sunt acasa, dar ai mei stiu de mine, deci e ok. Trebuie sa aduc totul in ordine si nu stiu cum. Sfaturi? Cum o sa fie confruntare cu parintii mei? Ce sa le spun? Ce zic la scoala? Momentan sunt acasa la o profa cu care am o relatie mai speciala. Si ea si familia ei s-au comportat exceptional cu mine, desi eu am facut o gramada de lucruri tampite si as vrea sa le multumesc intr-un fel, dar nu stiu cum. Prietenii mei sunt foarte suparati pe mine si nu stiu cum sa fac sa recastig viata pe care am avut-o. Ajutati-ma! Va rog!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, noi nu puteam sa te ajutam, adr parintii ta pot!
Va trebuii sa le explici de ce ai facut ceea ce ai facut si ei te vor ajuta sa treci peste problemele respective, sau te vor indruma spre o casa de copii minori, unde poti sta pana la majorat, asta in situatia in care, refuzi ajutorul parintilor, care sunt tutorii tai legali.
In anumite situatim i cand nu stii ce s-a intamplat cu tine, probabil in urma consumului de alcool sau droguri, te poti interna intr-un spital, pentru ajutor.
Spune tot adevarul parintilor si accepta ajutorul lor!

| Csander a răspuns:

In primul rand penfru ce sau cine ai facut toate astea?

| Notmyaccount explică (pentru Csander):

Habar n-am. Ambutie, tetibilism, imoresia ca sunt tratata nedrept, dorinta de a demontra lumii ca pot fi si alt fel, doar ca acum realizez ca e haotic ceea ce fac si ca am gresit incercand sa fiu altcineva.

| Csander a răspuns (pentru Notmyaccount):

Deci ti-ai dat seama de gresli, deja ai facut ce trebuia.
Ti-a mai ramas doar sa-ti ceri scuze catre cei pe care i-ai ranit si le-ai creat probleme. Cu fiecare in parte, nu doar la unul singur, fa-o cu toti cei implicati chiar de iti e rusine si chiar daca probabil n-or sa le accepte, desi o sa le accepte cu siguranta.

Pe viitor nu incerca sa fii ceea ce nu esti. Ai deja extrem de multe exemple care fac lucrul asta si poti vedea cu proprii ochi ca nu iese nimic ok intr-un final, iar acum stii asta si pe pielea ta. Nu te da aproape de cei care doar sunt cool pentru ca ai sa ajungi sa fii ranita si la randul tau sa ranesti. Te poti schimba oricand, indiferent de ceea ce ai facut, oamenii au puterea de a ierta aproape orice, asa ca nu-ti fie teama.

| Gabriel2424 a răspuns:

Asta e varsta la care crezi ca poti sa faci ce vrei cand vrei, nu au cum sa nu te ierte parintii tai, cere-le scuze si spune-le ca te vei schimba, ia-o usor, du-te la scoala, rezolva problemele, lasa-te de fumat, e risipa de bani si sanatate, nu trebuie sa dai nimanui socoteala la scoala, decat profesorilor care le spui ca ai avut niste probleme, incet incet va deveni totul la normal, depinde de tine ce ai dd gand sa faci cu viata ta, mult succes.