| Anonimus937382 a întrebat:

TPU,ce părere aveți despre țigani? credeți că dacă românii ar avea un comportament rasist față de ei, ar exista o cale spre educație, etica si disciplină? Eu am observat că țiganii au mai multe drepturi decât Romanii, și pot da exemple din viață mea. Eu sunt elev de liceu, clasa a X-a, iar profesoara mea de Geografie, unui țigan din clasa mea ia punctat greșelile la un test pe care l-am dat, de unde știu asta? pentru ca profesoara a recunoscut de față cu toată clasa, i-a spus țiganului,, vezi că ție, ti-am punctat și greșelile ", iar eu am luat la testul respectiv 7, 4, dar mie nu a vrut să îmi pună o sutime să ajung la 7, 5. Acum sper să nu mă faceți rasist, dar am impresia că Romania se,, țigănizeaza ".

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Din spusele tale rezulta asa un aer putin rasist.In Romania populatia de romi e doar 3%, deci ce declari tu e destul de aberant.Si in mod clar rasismul ne-a adus in situatia de fata, fiindca romanii nu sunt toleranti.Mai mult din aceasta atitudine complet aiurea nu are cum sa fie solutia. Fiecare societate are specimene care se comporta inadecvat, asa cum sunt si multi romani care fura etc si nu ne aduc cinste deloc, mai ales peste hotare.Deci nu e ok sa generalizezi in halul asta.

Sa primesti cateva sutimi in plus nu inseamna sa ai un drept in plus, iar cazul asta particular nu poate fi folosit ca sa generalizezi.Fa diferenta dintre drept si circumstanta de favoritism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am nicio părere. Sunt și ei oameni ca și noi. Că unii sunt melteni, șarlatani și cocalari, asta e alta poveste. Știi vorba, fiecare pădure cu uscaturile ei.
Nu cred că profesoara ta a făcut un favoritism acelui coleg de etnie rroma, ci poate că acela e un elev cuminte, ascultător și bun la învățătură, de aceea i-a pus acea sutime.