| prizeFTW a întrebat:

TPU iarasi am o problema.De aceasta data de natura medicala.Nu-mi sariti in cap ca am postat la adolescenti.Ma doare in zona spinei foarte rau si ma inteapa groaznic de nu pot sa respir nu stiu cum sa stau sa nu ma doara.Ce sa fac? Ajutor.

Răspuns Câştigător
| AnYyCrZ a răspuns:

Sincer,nu stiu ce sa iti recomand straight faceOdihneste-te si suporta pana maine straight face. Insanatosire grabnica! happy

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la camera de gardă!
Pa, pa.

| ceaiuldetei a răspuns:

Pe viitor, menajează-te. Splina, în general, doare de la efort (fizic), de la alergat, de la dormit prost și uneori, dar mai rar, de la oboseală.

Încearcă să stai în fund și să respiri profund și ușor. Dacă te doare foarte-foarte tare (și te înțeapă când respiri), atunci ține-ți respirația puțin și când expiri, nu da afară tot aerul brusc, că te va lua iarăși. Dă aerul afară ușor și ai să simți că dacă te va mai înțepa, te va înțepa cu mult mai ușor. Și mai puțin violent.

Cam atât îmi vine în cap. Pățesc ce pățești tu frecvent, dar eu am oroare de medici + spitale & company.

Dacă se lasă cu nasoale, mergi la medic și nu sta așa. Sau ia niște calmante - nu după ureche. Întreabă-ți părinții și vezi ce părere au și ei.

Fruntea sus. Și mai multă odihnă. : )

Foarte important: când te mai doare & înțeapă și vrei să te întinzi, să nu stai pe partea cu splina (e în partea dreaptă - iar dacă pe tine te doare în stânga, e ficățelul - ficatul e singurul care se regenerează, dar dacă ai probleme cu ăsta, ia măsuri).

| prizeFTW explică (pentru ceaiuldetei):

Le-ai incurcat, ficatul e in dreapta splina in stanga laughing

| ceaiuldetei a răspuns (pentru prizeFTW):

Da. Le-am încurcat. Hai să îți explic o treabă (care-i pe bune) :

Stângacii au întotdeauna problema asta. Să confunde. Îi spui dreapta, se duce în stânga, îi zici stânga, se duce în dreapta.
Când am făcut școala de șoferi, am picat un test, pentru că eu făceam testul ăla pe dos. : ) Dar nu mi s-a spus că NU e standard și că-i exclusiv pentru ăia dreptaci. Așa că l-am făcut cum mi-a venit și cum am putut, eu fiind născută stângace.

Nimeni (din câte persoane cunosc eu), n-a avut răbdare să educe un om născut stângaci (nu în sensul de neîndemânatic). Și copilul ăla, crește aiurea de tot, că nu mai știe care-i stânga și care-i dreapta, când toți îl terorizează dintr-o parte în alta.

Când eram la grădiniță, aveam genunchiul jeanșilor mâzgâlit cu pixul:
- pe unul scria cu pixul stânga
- pe unul scria cu pixul dreapta

Îmaginează-ți cât de mișto a fost când toți spuneau că-i nașpa să fii stângaci și tu dreptaci n-aveai cum să fii, dar te obligau.
Și când mi se spunea prin clasa întâi să ridic mâna dreaptă (care era considerată ca fiind cea corectă), eu ridicam mâna stângă (pentru că la mine aia era corectă).

Nu știu cât reușești să înțelegi, dar chiar dacă sunt blondă, un pic de anatomie mai știu : ).

Știu că ficatul e în dreapta, pentru că știu că sunt băutoare de bere : ) or splina nu doare de la bere.

| prizeFTW explică (pentru ceaiuldetei):

Exact laughing.Eu pot scrie si folosi ambele maini (sa nu razi dar e adevarat) laughing deci nu prea incurc.

| prizeFTW explică (pentru ceaiuldetei):

Pe scurt sunt ambidextru.happy

| ceaiuldetei a răspuns (pentru prizeFTW):

Acum nu mai sunt în clasa întâi, dar asta nu înseamnă că nu mai încurc : ) cum nu înseamnă nici că n-aș fi în stare să fac și alte chestii cu dreapta. Singurul lucru, de fapt, pe care pot să îl fac de la foarte bine în sus cu dreapta, este să scriu. Și am un scris extraordinar. Nu scriu ca talpa gâștei.
În rest, dacă țin o cană cu dreapta, cel mai probabil, o scap. Tu ești ambidextru, ok, dar nu e același lucru ca la mine. Nu știu de ce, dar mă gândesc că ești născut dreptaci (dacă scrii și cu stânga, bravo ție, doar că e foarte greu să scrii foarte frumos cu ambele mâini, la aceeași viteză, chiar dacă ești ambidextru).

| ceaiuldetei a răspuns (pentru prizeFTW):

Mulțumesc pentru definiție. Cred că ar trebui să citesc DEX-ul mai des. Cred că mi se trage de la culoarea părului (port culoarea "inteligenței" în păr, după cum ai aflat).

| prizeFTW explică (pentru ceaiuldetei):

Stiu.Pai de obicei scriu cu dreapta ok, rapid, normal, dar daca vreau pot scrie si cu stanga dar putin mai incet si mai stramb.Dar in rest fac lucruri cu ambele maini in acelasi timp fara sa simt un fel de discomfort, si desenez cu stangastraight face deci scriu cu dreapta desenez cu stanga.=D

| ceaiuldetei a răspuns (pentru prizeFTW):

Foarte bine. Că viața-i scurtă și sunt multe lucrurile pe care merită să le faci și să le înveți : ) nu ți-ar ajunge o singură mână.

| AnYyCrZ a răspuns:

Du'te la doctor straight face

| prizeFTW explică (pentru AnYyCrZ):

Pai nu pot sa merg pana in bucatarie unde sa merg la doctor la urgente? Nici gand.Macar aici stau in pat acolo sau pe scaun cu orele asteptand.Maine oricum merg la medic pentru ca-mi vin analizele dar ce sa fac sa-mi treaca pe moment?sad

| prizeFTW explică (pentru AnYyCrZ):

Mersi.Oricum mi-a trecut. Si oricum s-ar putea sa am piatra la rinichi sau alta afectiune la rinichi, prezint multe simptome.In fine maine vin analizele deci iti dau funda de ce nu laughing.

| AnYyCrZ a răspuns (pentru prizeFTW):

Mersi laughing)

| AnYyCrZ a răspuns (pentru prizeFTW):

Sincer,nu stiu ce sa iti recomand straight faceOdihneste-te si suporta pana maine straight face. Insanatosire grabnica! happy