| Betty202506 a întrebat:

TPU, sunt foarte sensibila și plâng la orice! Am 14 ani și încă se întâmplă de când eram mică! Nu știu ce să fac, mă apuc de plans aproape din orice! Când zbiară cineva la mine, când mă cert cu cineva! De fiecare data! Ce sa fac că sa scap de asta? Vă rog ajutor,

Răspuns Câştigător
| KevinLevin a răspuns:

Plâns excesiv – stare sufletească ce nu poate fi controlată şi care se manifestă prin crize de plâns spontane.

De multe ori, plânsul este o reacție normală la un eveniment agonizant, iar uneori, un adult va plânge și de fericire, fiind copleșit de emoții. Ccu toate acestea, problema apare atunci când adultul plânge prea des, excesiv, disproporționat în raport cu circumstanțele vieții.

Medicii explică că cel mai probabil plânsul este legat de o stare emoțională sporită, care este cauzata de stresul acumulat zilnic, eliberând emoții legate de alte probleme petrecute în viața lor, însă poate fi un simptom și al unor boli.

Plâns excesiv. Cauze
anxietate
depresie
colici (la sugari)
boli psihice
şoc posttraumatic
boli cronice
Tratament pentru plâns excesiv
Primul gest

calmarea pacientului, încurajându-l pe un ton ferm, dar blând
sedative
mergi la medic pentru stabilirea cauzei
Cum te pregătești pentru vizita la medic?
Dacă prezinți vreunul dintre simptomele enumerate mai sus, mergi urgent la medic.

Ce poți face?

notează-ți simptomele pe care le ai, chiar și pe cele care ți se pare că nu au nici o legătură cu consultația la care mergi
notează-ți informațiile legate de eventualele afecțiuni de care suferă membrii familiei, care pot conta în evaluarea unor potențiale riscuri
fă o listă cu medicamentele pe care le iei, chiar dacă sunt vitaminte, suplimente eliberate fără rețetă
fii pregătit să povestești care sunt obiceiurile tale alimentare și regimul de viață
notează-ți întrebări pe care să i le adresezi medicului
Ce întrebări poți să pui medicului?

Care este cel mai probabil cauza simptomelor mele?
Ce alte cauze pot avea simptomele mele?
Ce analize trebuie să fac?
Boala mea este temporară sau cronică?
Ce tratamente sunt valabile și pe care mi-l recomandați?
Există vreun tratament alternativ?
Trebuie să merg la ședințe de psihoterapie?
Mi se va mai întâmpla așa ceva?
Ar trebui să merg la un specialist?
Mai am și alte boli, cum pot să le gestionez mai bine?
La ce să te aștepți de la medic?

Medicul îți va pune mai multe întrebări și ar trebui să fii pregătit să răspunzi într-un timp cât mai scurt. Iată ce ar putea să te întrebe:

Când au început simptomele?
Ți se pare că ceva anume, precum acitivitatea fizică, îți îmbunătățește simptomele?
Ți se pare că ceva anume, precum acitivitatea fizică, îți înrăutățește simptomele?
Te doare undeva, de exemplu, în zona pieptului?
Care sunt cuvintele care îți pot descrie simptomele?
Efortul fizic îți înrăutățește simptomele?
Ai fost tratat recent sau primești tratament pentru o altă afecțiune?
Tratament clasic pentru plâns excesiv
sedative
antidepresive
anxiolitice
tratamentul bolii de bază
psihoterapie
Tratament naturist pentru plâns excesiv
acupunctură
reflexoterapie
masaj terapeutic şi de relaxare
aplicaţii de lumină polarizată
Aromaterapie

ulei de lămâi şi portocal: câte 3 picături în lampă
ulei de melisă: câte 3 picături în lampă
ulei de ylang ylang: câte 3 picături în lampă
Meloterapie

„Ave Maria"- Schubert

Cromoterapie

verde
violet
Tratament homeopat

Pulsatilla
Natrum muriaticum
Ignatia
Camomila (pentru copii)
Anason (pentru copii)

infuzie din 1 linguriţă de seminţe la 250 ml de apă clocotită; se infuzează 5 minute, se beau 250 ml pe zi, în 3-4 reprize, timp de 3-4 zile, cu pauză de 1-2 zile; se poate relua în acelaşi ritm, pe perioadă îndelungată
Amestec de plante

infuzie din busuioc şi iasomie – în părţi egale; 1 linguriţă de amestec la 250 ml de apă clocotită; se infuzează 10 minute, se beau 2 căni pe zi, atât timp cât este nevoie
Sunătoare

tinctură: se iau câte 15 picături de 3 ori pe zi, timp de 21 de zile pe lună, atâta timp cât este nevoie; se pot folosi şi sub formă de comprese şi cataplasme pe frunte, pe ceafă; se aplică câte 10 minute, de 2 ori pe zi, timp îndelungat
ulei: masaj pe ceafă şi pe spate
Lifestyle și prevenție
practică exerciții fizice cât mai des
evită consumul de alcool
renunță la fumat
încearcă să scapi de stres folosind tehnici de relaxare
încearcă să dormi cât mai mult, minim 8 ore pe noapte și urmează un program regulat de somn
încearcă o dietă mai sănătoasă, bazată pe consumul de fructe, legume, pește și cereale integrale

NOTA:

Funda.

1 răspuns:
| Bri96anonim a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel, ca un sfat ar fi sa treci printr.o situatie din care sa suferi si poate te mai "intaresti" si sa ai incredere in tine!