| jasmine11 a întrebat:

Funda! de o vreme in coace tot ma cert cu parinti mei ma face nebuna chiar daca am probleme de comunicare si sunt foarte irascibila si sensibila daca ma jigneste cienva incep sa plang iar azi am fost jignita de propia mama spunand ca sunt nebuna si am inceput sa plang si chiar nu imi comvine am fost facuta deoarece am strigat la ea pentru ca trebuia sa fac curat si de fiecare data ma pune numai pe mine chiar daca am si surori dar tot eu nu sunt buna da nimic si nu stiu ce sa ma fac si apropo nu ma lasa deloc sa ies in oras ajutor!

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

1998? Pai, domnisoara, observ ca ai si probleme in ceea ce priveste exprimarea scrisa. Trecem peste acest aspect. Nu am inteles, de ce ai strigat la mama ta? Pentru ca te-a pus sa faci curatenie? Nu ti se pare ceva normal? Sau, atunci, ti se pare normal sa zbieri? Asta denota sensibilitatea (pe care ai spus c-o ai), strigatul? Mi-ar placea sa te cred, dar nu pot, pentru ca faptele ce le faci, dovedesc exact contrariul, din nefericire. Acuma, sa stii ca eu nu-s de acord cu jignirea copiilor de catre parinti, pentru ca, in timp, copiii isi insusesc o astfel de conduita alterata, aplicand-o, la randul lor, asupra propriilor odrasle. Lucru nedorit de nimeni. Sunt de parere ca si mama ta este o persoana colerica, nu doar tu, si-ti dai seama ce iasa cand se ciocnesc doua pietre tari... Iasa scantei! Ai o singura solutie, sa lasi deoparte zbieratele si sa incerci sa te autocontrolezi, iar prin asta demonstrezi mamai tale ca nu esti atat de "nebuna" precum crede dansa. Observi, ochisi doi iepuri dintr-un foc!? Prin binele tau ii faci un bine si mamei tale. Iesit in oras? Nu pot crede ca n-ai voie sa iesi la o plimbare. In schimb, cred ca ai dori sa iesi prin cluburi (mania tinerilor din ziua de azi) si nu te lasa. Aici, palaria jos pentru ai tai, o decizie buna, avand in vedere etatea. Si inca ceva, ca te-am "stresat" suficient...Incearca sa-ti perfectionezi exprimarea. Succes.

2 răspunsuri:
| AlexiaClaudia a răspuns:

Pai nu mai lucra si stai si tu cu mainile in san, sa le mai puna si pe surorile tale. Incearca sa te controlezi si gandeste te la lucruri calme si pasnice. In viata vei pierde multe dacaesti irascibila sau ceva de genul. Si cu iesitul in oras incearca si tu sa i mituiesti. Ca de exemplu tata nu a lasat o pe sora mea sa mearga in club si asta i a zis tatei ca daca nu o lasa nu mai vorbeste cu el si va lua note naspa la scoala. Oricum eu cred ca mama ta te iubeste si incearca sa te comporti mai matur si rezolva aceasta problema cu parintii tai, spune i ce ai pe suflet.

| Mariiiaaa a răspuns:

Incearca sa porti o discutie cu parinti tai. Surorile tale sunt mai mari sau mai mici? Daca sunt mai mari vorbeste si cu ele si spune'le sa te ajute. Dar ti'am zis cel mai bine ar fi sa discuti cu mama ta. sa ii spui tot ce simti o sa te inteleaga. dar trebuie sa aiba mai multa incredere in tine si in capacitatile tale.