| Ayano a întrebat:

De mica am fost foarte sensibila si nu am deloc incredere in mine, mai exact, ma detest.De fiecare data cand se intampla ceva ce ma face sa ma simt prost, plang! Cand ma potolesc din plans si ma intreaba cineva de ce am plans, iar plang! Chiar numai suport! In clasa a-6-ea, am fost pusa in banca cu un baiat care ma enerva si pe care nu il suportam si am inceput sa plang, am plans o ora dupa care zilele celelalte am venit la scoala plangand, fiindca nu vroiam sa stau in banca cu el. Orice se intampla, eu plang! Ce sa fac? Multumesc!

2 răspunsuri:
| MâţaD a răspuns:

Esti o persoana mai sensibila din cate observ.Incearca sa nu te lasi condusa de emotii, stapaneste-le.Gandeste-te la lucruri pozitive in acele momente.nu am idee ce alte sfaturi sa iti dau, incearca sa te calmezi.

| Rioko a răspuns:

Probabil nu esti sigura pe tine... nu e bine sa fi sensibila si daca ceilalti si-au dat seama o sa incerce sa profite/rada de tine pentru ceea ce nu esti si pentru ceea ce nu crezi ca poti fi. Majoritatea persoanelor care au patit ce patesti tu devin "emo" adica orice sentiment de tristete il traiesc din plin nu e bine sa iti pese atat de mult mai ales ca inca esti mica sa-ti pierzi incrderea in tine de la varsta asta.si eu sunt asa de fapt eu sunt mai rau decat par dar nu, nu imi pasa adica am invatat ca nimic nu cade din cer si ca daca vreau ceva trebuie sa lupt pentru bineinteles nu am invatat singura, am avut prieteni care mi-au aratat ca trebuie sa ma ridic singura si prieteni care au fost acolo sa ma ridice deci sfatul meu : SMILE and DON`T CARE! daca vrei sa mai vorbim ID-ul meu este: strange.rainbowdream poti sa-mi dai add si daca o sa vrei sa-mi povestesti vreodata o problema si eventual pot sa-ti dau vreun sfat... o sa-ti dau.