| TraficantDeVise10 a întrebat:

Treaba sta asa: eu stau la sat si este o casa la mine in sat unde stau niste oameni de la oras care vin ocazional pe la tara si oamenii astia au multi meri acolo dar nu recolteaza nimic din cauza ca in lipsa lor se fura merele si au ajuns in stadiul in care oamenii ju doar fura de pe langa gard ci chiar intra in curte ziua in amiaza mare si rup crengi etc. Deci au fost niste dati in care am luat chiar si eu mere de acolo. Stapana casei este foarte revoltata si vrea sa stie un nume de copil care fura mere, sa-l duca la politie si sa il faca sa spuna toate persoanele care se dau la merele respective. Intrebarea mea este ce pot pati eu ca am luat 2-3 mere, avand in vedere ca femeia respectiva imi e matusa? A fost azi la mine acasa si i-am spus in gluma ca si eu am luat mere, iar ea mi-a zis ca va spune numele meu la politie...ce credeti ca mi se poate intampla?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit. Acea acuzatie nu poate fi dovedita si fiind minor nu patesti nimic.

| mihai69 a răspuns:

Din păcate, dacă mătușă-ta chiar face reclamație la Poliție și acolo e vreun șef de post ca-n filmele cu proști, nu e bine.
Ar fi foarte bine să își repare gardurile și să pună unul-doi câini în curte, eventual să te plătească pe tine să păzești și cu timpul se va rezolva situația.

| Jipa95 a răspuns:

Avand in vedere ca femea aceea ti-e matusa, probabil a spus chestia cu politia pentru a baga spaima in copii de a nu mai sari acel gard pentru a se fura merele. Acum sa fim seriosi ce poate sa faca politia din Romania pentru 2-3 mere furate unui copil?
Nu te mai teme atat totul va fi bine! happy

| ElenaSA a răspuns:

Nu vei pati nimic. Dar poate fi un fel de a se proteja al femeii de eventuale furturi. Si pentru tine este o invatatura de minte. Daca vrei mere, du-te si cere politicos sau cumpara.

| deliqventa13 a răspuns:

Peste tot se fura. Avand in vedere ca tu nu ai fost singura care a furat mere si se pare ca tu ai furat cele mai putine, nu cred ca ai ce sa patesti.MAi ales daca acea femeie este matusa ta.Stai flex, explica-i matusii tale cum sta treaba, eventual spune-i si cine fura cand prinzi pe cineva. happy