| Iana2205 a întrebat:

Uitați, am 15 ani si sincer plang din orice. Adica din orice nimicuri, de la o jignire pana la un film.
Sunt asa de cand ma stiu, plangacioasa.
Nu stiu de la ce ar putea fi dar ma simt la pamant. Adica am probleme de sanatate care au declansat kilogramele in plus iar pentru o fata inseamna ceva, se rade de mine aproape zilnic, avantajul e ca am 1.75 inaltime. Am avut simularile si de la 8 si 9 la mate am luat 5, iar cu cateva zile inainte ni s au dat cele din 2015 si am facut de 9.4. Colac peste pupaza mai scriy si cu stanga si destul de urat, am incercat cu dreapta dar ma simt foarte rau si nu pot efectiv, am incercat sa imi schimb scrisul dar imi e aproape imposibil, doar l am redresat putin si tot nu e de ajuns.
Imi este ingrozitor de frica (,) ca nu intru unde vreau la liceu sau cel putin la liceul pe care il vreau.
Cel putin in clasa a 3 a plangeam zilnic, de atunci plang zilnic (o faceam si inainte), de la orice. Adica simt ca nu mai pot efectiv.
Habar nu am ce mi se intampla, dar simt ca o sa cad in depresie. Ma simt cu moralul la pamant

4 răspunsuri:
| Lostlyric a răspuns:

Respira si aseaza-te pe canapea. happy
Acum, ai punctat in descrierea ta toate aspectele nesemnificative ale unei vieti de om.
Esenta unei vieti de om nu se reduce la infatisare. In ziua de astazi, infatisarea e cea care poate fi schimbata. Sigur, tu te poti victimiza de cate ori poftesti, insa a fi mai slaba sau mai grasa, mai roscata sau mai blonda, mai inalta sau mai mica tine de intretinere si modul in care te percepi. Poti sa slabesti, chiar si daca ai o boala, numai daca iti doresti. Problema nu e in cei din jur pentru ca te judeca. Fapt dovedit, toate fiintele umane sunt atente la aspectul fizic (in mod constient sau nu), problema e la tine. Poti schimba ceva daca vrei inde-ajuns sa schimbi ceva. Daca crezi ca nu poti schimba ceva, exista solutia de a te vedea tu, singura, prin ochii tai, altfel. Doua solutii la indemana. Problema e daca vrei sau nu sa le accesezi. As putea sa te mint si sa-ti spun ca infatisarea nu conteaza, insa, in nuce, conteaza foarte mult (stiintele psihologice dezvolta si teorii conform carora ne alegem persoane in viata noastra care reprezinta ideea de simetrie prin ochii nostri, care au aspect fizic similar cu al mamelor noastre s-a.m.d.).
Rezultatele tale scolare iau intorsatura nu pentru ca esti proasta, ci pentru ca iti asumi 90% din timpul tau plangand sau victimizandu-te. In mod normal, atat corpul nostru cat si componentele lui, au un nivel limitat de energie. Daca te concentrezi pe alte aspecte negative ale vietii tale, e normal sa nu mai faci fata cerintelor care te vor ajuta cu adevarat de acum incolo.
A scrie cu stanga este fascinant. Si spune multe despre tine si modul in care gandesti cu creierasul tau. A scrie urat nu este ceva unic. Multi se lovesc de detaliul asta si nu numai ca majoritatea nu fac nimic in privinta asta, dar nici nu se moare din asa ceva.
Ca sa rezum, tu te gandesti la ceva negativ, apoi, datorita faptului ca nu ai forta necesara de a gasi explicatii la acele ganduri, ajungi in esenta lor, unde toate ti se par si mai negre.
Incepe de astazi sa renunti a mai plange. Toti oamenii au slabiciunile lor, insa unii, stiu cum sa lucreze cu ele in asa fel incat acestea vor reprezenta atu-urile lor.
Esenta vietii e simpla: gandeste la tot ceea ce nu te satisface. Dupa ce te-ai gandit la ce nu te multumeste si nu te face fericita, ignora pentru viitor. Uita. Scrie, cu mana ta stanga, cu scrisul cel urat, Scrie intr-un caiet doar al tau tot ce-ti trece prin cap. Citeste si arde toate foile. Gata. Te-ai eliberat de tot.
Acum uita.
Nu cei din jurul tau iti creeaza probleme, problemele ti le creezi singura. Iar tu, tu nu te iubesti pe tine insati. Pana nu ajungi sa te iubesti sau, ca sa nu folosesc cuvinte siropoase, sa te accepti, nici nu vei putea sa iubesti sau sa accepti raspunsul care vine de la altii.
Cat despre fricile tale, sunt perfect normale. E normal sa-ti fie frica. Ceea ce nu e normal e sa nu infrunti acele frici.
Ce alegi? Sa fii slaba, sa plangi, sa atragi lucruri negative, sa urasti, sa ranesti, sa fi urata, sa fii ranita? Sau sa inveti din orice, sa ajungi ceea ce nu credeai ca vei ajunge vreodata, sa-ti demonstrezi ca esti mai buna decat ceea ce credeai candva despre tine, sa iubesti si sa fi iubita?

| AnoNymOuSS11 a răspuns:

Gandeste-te ca la liceu iti va fi mai bine si elimina emotiile pe care le ai in privinta cu acesta, gandeste-te ca esti la tine acasa si trebuie sa scrii pe foaia aia tot ce stii cat mai bine, simularile nu reprezinta examenul. Eu cunosc copii care au luat de la 5 la 9-9.50, in cele mai multe cazuri nota a crescut cu 1-1, 5 puncte, bafta, mai mult de atat nu am ce sa iti zic, fi mai puternica, sa nu iti pese prea mult de note ele nu reprezinta modul potrivit in care ar trebui sa fii testat, exceptie facand examenul doar e 80% din nota ta de intrare la liceu. Da tot ce ai mai bun din tine, lucreaza mult, fiindca daca lucrezi mult vei avea si reusita cu siguranta datorita antrenamentului si altceva nu stiu ce sa mai zic, uneori ai nevoie si de gandirea ta logica sau de calitatile tale la respectiva materie, bafta!

| AnoNymOuSS11 a răspuns (pentru AnoNymOuSS11):

Cat despre aspect acesta nu va conta daca mai multi oameni vor descoperi cine esti cu adevarat

| Strongerthanyou1 a răspuns:

Stai linistita, kilogramele in plus dispar cu o alimentatie buna, nu neaparat dieta, exercitii fizice cate poti si tu, dar poate iti sta bine asa..iti dai seama ca arati beton daca slabesti putin, esti si inalta deci..no coment! Nu te ingrijora, scrisul ti-l schimbi scriind incet la inceput dar cu multa atentie, apoi din ce in ce mai repede, la examen te vei descurca, daca nu iei nota dorita si intri la un liceu pe care nu-l foresti, te poti transfera in primele 3 zile in functie de locurile disponibile, nu ai de ce sa intri in depresie, tu invata, l si fa ceva pentru tine astfel incat sa devi ceea ce-ti doresti, nu ai de facut eforturi mari, doar cateva si e perfect! Sa iti spun ceva...si eu ma plang din orice si asa am fost mereu, iar acum..cu toate ca sunt majora, tot sensibila sunt, stai linistita, esti un suflet bun, si stii ca sufletele bune sunt cele mai chinuite, dar e si o calitate! Nu te mai afecta din orice, nu merita! Fa ceea ce te face fericita mereu si relaxeaza-te de cate ori simti nevoia!