| 熊Panda熊 a întrebat:

Unde as putea sa fac voluntariat la 15 ani? As vrea si eu sa incerc sa ajut oamenii in necaz, sa le mai impart cate-o bucurie. Ii vad pe prietenii mei mai mari cum ajuta o gramada de lume, la cantina saracilor, uneori prin spitale, orfelinate, etc. si tare rau imi pare ca nu sunt mai mare, caci parca ma cam descurajeaza lumea. Deci, unde as putea face voluntariat la 15 ani?

2 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Spre exemplu, exista o sectie de tineret la Biserica Ortodoxa. Exact cu ceea ce propui tu. Ajutor in spitale, camine de batrani, camine de copii fara parinti, etc.Dar sunt si asociatii laice.Trebuie sa le cauti si sa-ti alegi in functie si de care ti se par serioase si pe placul tau.

| PogChamp a răspuns:

Nu e nevoie neaparat sa o faci intr-un grup, eu cand eram mic plantam copaci de tampit prin padure ca defrisau hotii ca nesimtitii, din nefericire si pe aia care i-am plantat i-au taiat scarbele. Cu alte cuvinte nu ai nevoie de un loc sau o comunitate sa faci voluntariat, dar poti cauta pe facebook diverse grupuri de voluntariat si sa incerci pe acolo.