| hanibani a întrebat:

URGEEEENNNT! Fundita, blabla...
Deci, am 14 ani, aproape 15 si fumez. Mama mi-a gasit un pachet de tigari pe jumatate consumat si o bricheta. Mi-a zis ca vom discuta despre asta diseara.Ai mei sunt foarte stricti desi fumeaza.
Scuza pe care am gasit-o pana acum: acum 2 zile m-am intors dintr-o excursie cu scoala de 3 zile. Sa le zic ca am pus mai multi din clasa( 10 oameni) bani ca sa le cumparam si am fumat cu totii din ele (eu si alte prietene pentru prima oara) iar apoi eu le-am luat ca sa le arunc undeva dar nu am apucat...
Daca le zic asta asta nu as minti cu nimic pentru ca acesti colegii chiar au fumat in excursie (inclusiv eu), doar ca din alt pachet pe care l-am si terminat acolo.
E logica povestea? Ce s-ar putea in cel mai rau caz sa-mi faca? ai vostri ce v-au facut?

6 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

M-ai ametit! stii cum ii, nici varsta nu-i ok pentru fumat! 1 e sanatatea, si 2 banii! cand u o sa fii pe salarul tau, o fii altfel! dar deocamdata banii care-i primesti de la parinti sunt limitati, si mare pacat sa-i dai pe tigari! si respiri si t simti si altfel daca nu fumezi! nu t prostii de la varste de astea bomba cu lucruri ce-s pentru aia mari! lasa-le k nu sunt bune! cat despre problema ta, pachetul e a unei prietene de a ta, si o ramas la tine! u nu fumezi! impune-te cand o zici fii stapana pe tine! cand zici NU NU e! si scapi de bataie! dar..lasa-le mah.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice poveste le vei spune va tine doar daca te lasi de fumat, ca daca nu isi vor da seama cand vei veni mirosind a fum, sigur vei mai uita bricheta sau tigarile pe undeva si le vor gasit si atunci o sa fie si mai rau ca isi vor da seama ca minti. Asa ca ori adevrul ori o poveste buna, dar te lasi de fumat.

| drhotzu a răspuns:

Pai tu ce vrei sa faci? sa iti iei bataie si tu si sa nu iti mai dea voie sa te vezi si cu prietenele tale? intrebarea este daca vrei sa scapi... sau sa te scuzi doar...
daca vrei sa scapi, atunci le spui foarte frumos ca acel pachet de tigari este al unui coleg, care te-a rugat sa le tii ca sa nu il prinda ai lui ca fumeaza, si prefate nervos/voasa ca acum ei au impresia ca fumezi doar ca ai ajutat un coleg...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa ti-am citit intrebarea de parca ai fi fost un om care vorbeste repede.Nu am inteles nimic.
In orice caz, eu zic sa fi sincera cu ei si sa te lasi de fumat, ca esti prea mica.

| WhatMeanLove a răspuns:

-C-am ruginita povestea.Incearca altel:

-spune-i ca ai prins pe un coleg fumand si i-ai confiscat tigarile. Ajuta daca spui:-su nu spui nimanui ca ti-am zis asta, el nu vrea sa stie nimeni.

-sau spune-i:-sa-u apucat ceva colegi de ai mei sa fumeze, iar eu am refuzat, ei au zis:Refuzi tu acum, dar iti aratam noi mai incolo", cred ca ei mi-au pus tigarile astea.

| crysstian a răspuns:

Frate e o chestie complicata.IN locul tau eu as recunoaste o sa te pedepseasca cateva luni, o sa iti ia bani de buzunar si alte chestii, dar apoi o sa treaca, iti spun eu asa a patit si un prieten de al meu.multa baftaaaaaaa!