| anonim_4396 a întrebat:

URGENT

Buna,TPU!
PLZ NU RADETI! DACA AVETI CHEF DR GLUMIT, FACETI ASTA LA ALTA INTREBARE! ROG SERIOZITATE
Deci, am 15 ani, fac 16 in toamna, si nu am avut niciodata ciclu. Ieri, de dimineata, nu cand m-am trezit ci mai tarizu, la scoala cand am fost la toaleta, aveam doi stropi de sange bruni roscati in lenjeria intima.M-am schimbat acasa si mi-am pus un tampon in caz ca. A trecut mai multam de 24 de ore si nu mi-a mai curs ABSOLUT nimic. Tin sa precizez ca ma dor ovarele si spatele si ca nu am facut sex in viata mea si nici nu am de gand sa fac decat mult mai tarziu, deci gravida nu cred ca are cum sa fiu.

Ce inseamna lucrurile astea? sunt bolnava?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Absolut nu se poate asa ceva.

Pentru a exista posibilitate de sarcina este necesar ca sperma sa ajunga in interiorul vaginului iar femeia sa fie in perioada fertila.

Chiar daca nu planuiesti sa iti incepi viata sexuala atat de curand, ar trebui sa cauti sa te informezi despre aceste lucruri astfel incat, atunci cand o vei incepe sa stii cum functioneaza lucrurile.

Sangele maro sau chiar negru nu este nimic ingrijorator.Este sange oxidat, vechi si atat.De obicei, in timpul menstruatiei apare la inceput sau la sfarsit.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inseamna ca-ti va veni ciclul menstrual si trebuie sa ai tampon tot timpul pe chilot, in caz ca se decide sa vina mai mult.
Nu uita sa te spelei dimineata si seara la pasarica, cu apa calda si sapun, ca sa elimini toate secretiile care te-ar putea irita.
In primele luni cand debuteaza ciclul menstrual, poate veni doar cateva picaturi, pana se regleaza.
Totul este perfect normal si sanatos in cazul tau.

| Anonim8282828 a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru raspuns!

| Floridori a răspuns:

Buna! Ciclul menstrual ar trebui sa inceapa pana la varsta de 16 ani sau cel putin sa fi avut menarha. Daca ai aceste simptome, este posibil ca acesta sa se initieze.
In cazul in care pana la varsta de 16 ani nu incepe sa iti vina, ar trebui sa iei in calcul vizita la medic (endocrinolog si ginecolog).
Numai bine!

| Anonim8282828 a răspuns (pentru Floridori):

Ok! Mulțumesc! Dar daca e maro, insemna ca sunt gravida? Chiar daca nu am facut niciodata sex? Adica pot ramane insarcinata de pe closet sau din aer sau mai stiu eu ce? Stiu ca e penibil dar mi e frica

| Anonim8282828 a răspuns (pentru Floridori):

Bine, mulțumesc mult de tot!?

| Floridori a răspuns (pentru Anonim8282828):

Absolut nu se poate asa ceva.

Pentru a exista posibilitate de sarcina este necesar ca sperma sa ajunga in interiorul vaginului iar femeia sa fie in perioada fertila.

Chiar daca nu planuiesti sa iti incepi viata sexuala atat de curand, ar trebui sa cauti sa te informezi despre aceste lucruri astfel incat, atunci cand o vei incepe sa stii cum functioneaza lucrurile.

Sangele maro sau chiar negru nu este nimic ingrijorator.Este sange oxidat, vechi si atat.De obicei, in timpul menstruatiei apare la inceput sau la sfarsit.

| Annaaaaaa5115 a răspuns:

Nu iubita.E perfect normal.Pe mine la fel mă dureau spatele si ovarele si burta.Simteam ca mor.Ehh.Pe atunci aveam 11 ani.Nu iti face griji ca e perfect normal.Lu mama i-a venit într-o vara in august si de atunci a mai venit în decembrie. Apoi a venit regulat.Ah si încă ceva. Daca te doare burta, poti pune apa la încălzit si sa o pui intr-o sticla si apoi sticla la burta.Asa se relaxează muschii si nu te mai doare.

| Anonim8282828 a răspuns (pentru Annaaaaaa5115):

Ok! Vă mulțumesc mult de tot!?