| desteptuka a întrebat:

Urgent! ce sa fac sa nu ma patez la scoala sunt in acea perioada si curge cam mult ce sa fac sa nu mai vina asa mult! urgent!

4 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Scumpa mea, foloseste un OB, si un absorbant normal in acelasi timp. Sa ai si o bluzita in plus la tine sa o legi de mijloc in caz de ceva. Du-te des la toaleta si verifica sa fie totul ok, si schimba absorbantul/OB-ul de cate ori e nevoie.

| IrinaAndreea a răspuns:

Foloseste un absorbant mai lung sau OB + protect slip daca iti este comod. Poti sa te duci in fiecare pauza sau macar la doua pauze sa verifici daca e totul ok, dar nu prea ai ce face ca sa reduci fluxul.

| desteptuka explică:

La cat timp e normal sa imi schimb tamponul /absorbantul?

| IrinaAndreea a răspuns (pentru desteptuka):

Asta depinde de fluxul tau, de cat de mare e tamponul / absorbantul si de a cata zi este. In primele doua zile, cand fluxul e mai abundent cred ca merge la 2-3 ore, tinand cont ca ai purta ceva de marime medie (de exemplu Always roz, cu 5 picaturi). In zilele urmatoare, poti sa porti la fel si sa il schimbi la 4-5 ore sau sa porti unul mai mic (portocaliu, 4 picaturi) si sa il schimbi tot la 2-3 ore. Depinde si de ce activitati faci, de exemplu daca esti acasa e de preferat sa il schimbi mai des, e mai igienic si mai bine pentru tine, dar daca esti intr-un loc unde nu poti merge foarte des la baie, atunci mai degraba incerci cu unul mai mare. La tampoane e aceeasi chestie, cu mentiunea ca trebuie sa fie aproape plin ca sa il poti scoate usor, daca nu e asa te cam doare. Bineinteles, spre final poti sa il porti pe cel mai mic sau chiar un protect slip si sa il schimbi la 6 ore sau cand vezi ca s-a murdarit.