| Danny1990 a întrebat:

V-ati simtit vreodata singuri....si cand zic singuri nu ma refer la...parasiti de prietena sau ca nu aveti o relatie.Singuri cand toti prieteni pe care i-ai avut incep sa de dea la o parte.

Daca da, cum ati trecut peste?

10 răspunsuri:
| Andrei233 a răspuns:

Hmm.Da,mi s-a intamplat.Dar nu trebuie sa te simti singur\a, pentru ca nici unui prieten nu ii pasa de tine.Toti sunt pe cont propriu in viata.Nu fii trist/a ca te-au abandonat, viata o sa-si intoarca fata si spre tine, si atunci tu o sa-i abandonezi pe ei.

| MouSSEauChoColat a răspuns:

Salut!
Nu stiu daca intr-adevar prietenii mei au inceput sa se dea la o parte la un anumit moment. Ma refer la faptul ca intr-o vreme simteam ca nu prea aveam prieteni. Adica persoanele cu care discutam la telefon noaptea pe la 12 au inceput sa ma evite, cred ca intelegi la ce ma refer. Daca primeam mesaje non-stop de la "cel mai bun prieten" (sau cel putin asa credeam eu ca e) acum de abia imi raspunde la telefon...
Oricum nu am trecut peste chestia asta usor si daca ma gandesc mai bine, inca nu am trecut de fapt peste ea. Cu timpul sigur nu va trece, asa ca voi reusi cat de curand posibil sa vorbesc cu...prietenii mei si sa remediez problema.
Si asa a inceput toata povestea mea cu TPU. Glumele nesimtite de pe T/A, povestile adolescentilor "indurerati" si mai ales chat-ul m-au facut sa uit. Stii, poate ca nu sunt exact ceea ce ai tu ai numi "prieteni", dar de unii chiar m-am atasat happy

| alina58 a răspuns:

Toti avem perioade in care ne simtim singuri. Dar, ghici ce? Nimanui nu-i pasa si de cele mai multe ori trebuie sa inveti sa treci singur/a prin greutatile vietii. Nu e usor, trebuie sa ai tot timpul incredere in tine, iar singura persoana pe care o sa te poti baza esti tu!
De multe ori aveam impresia ca problemele mele sunt cele mai importante, ca prietenii mei vor fi acolo. Surpiza! Nu au fost si asa am invatat sa am incredere doar in mine.
Si sincer iti spun, eu nu am prieteni. Am doar cunostinte, persoane cu care ma inteleg bine si ataaat, nu vreau nimic mai mult!

| Danny1990 explică (pentru alina58):

Pentru mine astea nu sunt pierderi. Eu ma simt prost pentru ca in sinea mea stiun ca intr-un fel eu am fost de vina, poate ca deacum inainte nici eu nu voi mai avea decat cunostinte, pentru ca oricum nu ma duc la nimeni sa cer nimic. Doar ca nu credeam niciodata cate parti urate are caracterul omenesc, credeam ca daca eu o sa ofer o prietenie sincera(fara sa ma gandesc ca am nevoie sa u sa ma folosesc de x) poate voi primi acelasi lucru( dar nu am primit decat durere si dezamagire)

| alina58 a răspuns (pentru Danny1990):

De obicei nu trebuie sa astepti nimic de la nimeni, pentru ca vei fi dezamagit de ignoranta lor. Cum am spus bazeaza-te doar pe tine si atunci vei ajunge departe. Niciodata nu poti sa cunostii un om suficent de bine sau cand crezi ca il cunosti se va schimba.

| Ana94 a răspuns:

Sincer da. Am avut mulţi prieteni la care am ţinut şi pentru care aş fi făcut orice, dar ei au preferat să mă lase baltă... S-a dovedit că ei mă considerau prietenă doar atunci când aveau nevoie de mine, doar când îi puteam ajuta cu ceva, altfel mă ignorau... Nu pot spune c-am reuşit să trec peste asta dar încă încerc. Mi-e teamă să-mi fac noi prieteni de teamă să nu-i pierd şi pe ăia. Eu zic că tu ai putea să-ţi mai iei gândul de la asta făcând ceva ce-ţi place ţie în mod deosebit happy Baftă!

| Geoosh98mtfc a răspuns:

Exect asta simt acum ..prieteni ma ignora si nu mai vorbesc cu mine. unele persoane m`au incurajat si mi-au spus ca daca ele nu le pasa de mine de ce mi`e sa imi pese
Lasa timpul sa rezolve lucrurile ..cand or vedea ca le ignori si tu si ca esti fericita fara ele se vor intoarce ele la tine.
E greu, stiu.ce simti pentru ca si eu sunt in aceeasi problema ..prietenele mele cele imi bune ma ignora si ma trateaza ca un gunoi.
Tu poti pur si simplu sa nu iti pese ..sa iti imaginezi ca nu sunt acolo ..fi vesela si bucurate ..peste ceva timp se vor intoarce ele la tine ..Imi pare rau pentru ce s`a intamplat. sper ca te-am ajutat happy

| danielsavin a răspuns:

Eu? am trecut in felu urmator! NU PUN LA SUFLET DECAT DACA PERSOANA MA IUBESTE.

| Bbylover a răspuns:

Da,m-am simtit singura atunci cand am avut o problema si toti prietenii mei erau impotriva mea, chiar si cei mai buni, si niciodata nu m-am simtit mai urat ca in momentul acela, dar am trecut peste si mi-am zis ca o sa le demonstrez ca pot. Pur si simplu m-am ambitionat singura, si uite ca inca traiesc.:*

| Danny1990 explică (pentru Bbylover):

Bineinteles ca traiesti...nu e o chestie atat de grava(da este intr-un fel pentru ca e greu sa trecem peste ea). Dar cum ramane cu lumea aceea in care oamneii iti spun o vorba buna fara obligatii, daca eu pot sa fac asta fara sa ma gandesc ca am nevoie de acea persoana inseamna ca mai exista si alti, si totusi unde sunt acele persoane?
Intrebari fara raspuns, dar raspunsul daca l-am gasi am trai si noi pote mai bine, ne-am iubi pentru ca existam, nu doar ura (mergi pe strada si veni numai chipuri obosite, oamnei care te privesc cu ura cu invidie)