| anniemickey a întrebat:

V-ati taiat vreodata cu lama? *just asking* pentru ca eu am facut'o de foarte multe ori, si am momente cand vreau sa revin la acest lucru, stiu ca nu e bine dar pe moment ajuta.

16 răspunsuri:
| Deidara554 a răspuns:

Te inteleg, si mie mi s-a intamplat si inca mi se intampla.Am fost, de fapt inca sunt in depresie si stiu ca este foarte greu sa nu ai la cine apela asa ca recurgi la asemenea lucruri.Dar te sfatuiesc sa incerci sa te abtii cumva.Eu intr-o seara m-am taiat foarte rau si taieturile erau foarte adanci incat am pierdut mult sange si am lesinat.Nu numai ca mi-a afectat sanatatea, dar mi-am dezamagit familia.Plus ca toata viata voi avea cicatrici foarte urate si deranjante.Asa ca te rog, invata din greseala mea si gandeste-te ca sunt si alte lucruri pe care sa le faci sa uiti de probleme.Numai bine happy!

| anniemickey explică (pentru Deidara554):

Vezi tu, eu am si probleme cu drogurile nu numai cu taiatul si e ceva mai greu

| RubyDonnahue a răspuns:

Da, de foarte multe ori cand sunt suparata. Fac asta doar pentru ca dau vina pe mine si ma gandesc ca orice taietura e suferinta care o merit pentru ca nu sunt perfecta. Ai nevoie de ajutor daca o faci, usor va deveni o dependenta (ca la mine), o sa te tai din ce in ce mai rau si tot o sa ajungi la spital.

| anniemickey explică (pentru RubyDonnahue):

Crede-ma stiu, fac asta de la 12 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu nu m am taia, sunt stabil psihic. Cum pana mea te ajuta pe moment, asta e o tampenie. Vrei durere, prinde ti degetele in usa macar nu raman semne.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| g4mma a răspuns:

Nu.Nu suport sangele.

| Ivanovicius a răspuns:

Pe moment ajuta? Cu ce te ajuta pe moment? Te relaxezi cu durere? Te rog, inceteaza pana nu ajungi la taieturi mai mari si mai adanci! Nu te critic, stiu ca este o dependenta, dar trebuie sa incetezi! E spre binele tau!

| HenkyPenky a răspuns:

De ce nu le tai (venele) de tot? Un copil tembel in minus pe pamantul asta plin de idioti.

| anniemickey explică (pentru HenkyPenky):

Vere in *** nu ti-am cerut sa judeci tiam pus o simpla intrebare! asa sunteti toti judecati ca prostii

| HenkyPenky a răspuns (pentru anniemickey):

Ti-am * in primul rand, in al doilea rand...reactia mea este justificata cand aud persoane de varsta asta ca se taie si alte cacaturi.Partea cu drogurile se intelege, macar apuca-te dracu' de fumat si lasa altele, iti mai deschide mintea si poate scapi de prostul obicei happy

| RubyDonnahue a răspuns (pentru anniemickey):

Oamenii stiu doar sa judece si de aceea ne taiem, din cauza judecatilor si problemelor cu care ne confruntam... Asa e lumea :/

| mariamarin2006 a răspuns:

Eu am făcut-o cu cuțitul, de fapt încă o mai fac din când în când. Eu o fac de fiecare dată când nu vreau să mai simt nimic.
Știu că nu e ușor, dar încearcă să n-o mai faci. Și eu am încercat să mă opresc, dar probabil că mai trebuie să muncesc pentru asta.
Sper că ești mai bine!

| mexicannu a răspuns:

Voi astia "emo" ar trebui sa fiti pusi la munca, sa vedeti cum e viata de fapt. De ce sunteti deprimati? ca nu va plac fetele/baietii? cum dracu sa se uite o persoana normala si in toate facultatiile la o maimuta neagra ce arata ca un zombie. Reveniti-va baaa?

| youngforever16 a răspuns:

Da! Si regret enorm! Nici dupa 2 ani nu mi-au disparut cicatricile si nici nu o sa-mi treaca vreodata! Prostia costa, deci acum suport consecintele. Sunt urme vizibile si asa ca nu pot purta ceva cu maneca scurta. Deci imagineaza-ti in toiu verii sa umblii cu bluza cu maneca lunga, sa nu te duci la strand, sa te feresti. Nu mai fa asa ceva daca faci! Nu are nici un sens. Mai tarziu o sa-ti para rau! Gandeste-te ce caracter o sa creada ca ai cei din jurul tau. Urat! Este cea mai mare prostie pe care o poate face un adolescent. Asa ceva te poate urmarii toata viata, amintiri urate.

| anniemickey explică (pentru youngforever16):

Pe mine nu ma deranjaza eu port trikouri si astea nu imi pasa de ce zicc ceilalti