| noNAME_1237 a întrebat:

Va rog ajutati-ma!

ieri am chiulit de la scoala la ultima ora cu inca 4 colege.in fine diriga ne-a facut o panarama in clasa si ne-a zis sa venim cu unul din parinti la scoala altfel nu ne primeste la ore si ne scade nota la purtare

inteleg ca am gresit dar e un singur absent! nu e mare scofala!

dar nu stiu cum sa-i zic mamei fara sa ma certe prea tare ca mama e severa,

ce asi putea sa-i zic sau cum sa-i zic ce am facut?

15 răspunsuri:
| ZoZoHeart a răspuns:

Hey.
Nu te ingrijora prea tare. Uite cam cum ar putea decurge un dialog intre voi doua...:
-Mama. Am ceva sa-ti zic. straight face
-Ia zi! :S
-Pai, e ceva legat de scoala, nu e nota proasta sa stii.
-Hai, zi, atunci ce e? big grin
-Pai, iti va parea rau si iti zic de acum ca vei fi tare suparata!
-Pfff. Hai zi ca sa vedem cum reactionez sad
-Ieri am chiulit de la o ora. cu niste colege si te rooooog nu te supara foarte tare si a zis diriga sa vi maine la scoala. crying
-Off. Nu te credeam asa. sad
Apoi ia-o in brate strans si nu o lasa sa zica nimic, spune-i tu rapid "Te rog sa nu ma certi foarte tare stiu ca am gresit promit ca nu se va mai repeta te rog iarta-ma si vino maine la scoala te rog!" Apoi pup-o pe obraz si fugi in camera ta si prefa-te foarte suparata. Probabil isi va zice "ce-a fost asta?" dar va veni la tine sa te consoleze, spune-i ca e cea mai buna si mai intelegatoare.
Va functionawinking

| Loka a răspuns:

Pai intreab-o ca ea nu a fugit niciodata. a fost tanara.cred ca nu exista copil pe lumea asta sa nu fi fugit de la ore [-x. iti ceri scuze si alta nu se va mai intampla. funda:->

| Phutui a răspuns:

Wa, daca stiti ca aveti diriga nebunalaughingo anuntatilaughing dar in fine e un absent big deal.nu a murit nimeni. ii spui ca ti-a fost teama sa nu te asculte si sa iei o nota mica, si poate te va crede mami tau

| dany_6773 a răspuns:

Daca este severa ii najpa... da totusi poti sa ii zici ca ai fost la un suc cu colegele...doar sa nu afle de la altcineva.se supara mai rautongue

| Pandaaa a răspuns:

Daca crezi ca parintii tai vor face o panarama mai mare ca cea a dirigintei tale, mai bine nu le spui, si spui dirigintei ca sa iti treaca absentul. Daca stii ca ai parintii intelegatori le poti spune de exemplu ca ai fost cu colegele tale sa cumparati un cadou pentru un baiat ( daca tot vine 14 februarie ) etc. Eu zic ca nimic nu este mai bine decat sa stie adevarul ( ma refer la absent, nu la chiulit happy ). Succes, si poate posezi maine aici cum ai rezolvat happy

| sweetgirl24 a răspuns:

Buna! Si eu am chiulit si crede-ma la noi a fost mai rau pentru ca noi am chiulit toti. Eu creda ar fi bine sa i spui adevarul mamei tale pentru ca daca o minti va fi mult mai rau. Spune-i ca a fost o tampenie si ca iti pare rau poate te cearta, dar mai bine sa afle adevarul de la tine nu de la diriga. Sper ca te-am ajutat!:*

| Dadda a răspuns:

Asa credeam si eu odata, dar eu nici nu am putut sa ma gandesc cum sa le zic parintilor pentru. ca diriga mea a venit chiar in ora aceea, si tot asa eram vreo 5 parca sau 6.si i`a sunat pe toti parintiilaughing...Eu ce sa-ti spun, incearca sa vorbesti cu diriga`ta si poate va iarta.sau spune`i mamei tale, explica`i tot ce s`a intamplat si.acum ce`o fi o fi, pana la urma zic eu, tot o sa aflebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai mda...chiulul de la scoala se intampla tuturor. toti fugim macar o data.si eu am fugit anul acesta si sunt in clasa a8a si am doar o singura absenta din ziua aceea. I-am zis mamei ce s-a intamplat dar i-am promis ca asta nu se va mai repeta.nu stiu daca ti-am fost de folos dar sper ca te-am ajutat macar putinhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai te duci la ea si ii spui:Mami ma certi nu ma certi am gresit.Am plecat cu niste colege si asta e si uh ai chiulit cand ai fost mare imi cer iertare si diriginta a zis sa vina unul din parinti. Mami e singura mea absenta si promit ca si ultima am gresit asta e te rog frumos sa ma ierti.
Nu uita de fundintabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am chiulit si eu 2 zile de la scoala una dupa alta si intr-o zi m-a vazut o profesoara si ma zis la dira. ce o sa imi faca? va rog frumos sa ma ajutati help

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca va zic ceva nu credetilaughing)am vreo 20 si ceva de absente doar de la fiecare ora de germana!laughingurasc germana iar profa e duuusaaa raaaau deeee tooot! asa ca nici nu mai stiu cand am mai facut eu germana chiar azi am chiulit la ea maicamea a vazt la sedinta ca am absente nemotivate. Apoi,m-a intrebat acasa si i-am zis ca habar n-am ce-i cu elelaughingdar totusi ma simt un pic vinovat ca o mint...e buna,mereu,desi nu merit,imi da tot ce vreau, ma iarta de la orice, nu ma bate(lol asta e logic)ma cearta doar rar asa ca am nev de o parere sa-i zic cei cu absentele alea sau nu?

| cmmx03 a răspuns:

Poarata-te frumos cu ea...si etc...

spune-i asa: Buna mami (mama...)! Pot sa iti zic ceva, dar sa nu te superi prea tarebig grinbig grinbig grin Ai putea sa vii la scoala ca sa vorbesti cu diriga? Pentru ca a trebuit sa plec de la ultima ora ca ma durea capul (sau ceva in genu')!

Hai pa!
Multa baftaa:X
Sper sa tina

| noNAME_1237 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri love struck
i-am zis mamei si nu m-a certat deloc big grin
dar diriginta mi-a scazut un punct la purtare, e o tampita

| mihaigold a răspuns:

Ba frate nu are voie sa iti scada nota la purtare pentru o singura apsenta

| Madalina_Mihaela_1992 a răspuns:

Azi la ora de matematica am chiulit cu 2 baieti si 2 fete.