| sunshine_4203 a întrebat:

Va rog ajutati-ma! nu mai suport! plang in fiecare zi. tata e la munca in america, mama are un program foarte incarcat, asa ca stau cu bunica mea si cu sora mai mica (2 ani). sora mea e obraznica plange si tipa fara motiv, iar bunicamea ma jigneste, imi trage cu ce apuca in mine si zice ca daca plang fac teatru si nu ma intelege. chiar si astazi, in ajun de craciun m-a facut scarba si m-a batut cu un rucsac ca cica sunt rea si imi pasa doar de mine. daca ii zic mamei bunicamea zice ca mint si tot asa.
sunt disperata! m-am saturat sa plang si sa nu ma asculte nimeni! spuneti-mi ce sa fac! va implor!

Răspuns Câştigător
| NewAssasin a răspuns:

E o situatie destul de grea si eu sunt intr=o situatie aproape asemanatoare. cel mai bine e sa stai singura si daca bunica ta vine dupa tine si te cearta iti suni parinti si le zici ca bunica ta nu te lasa in pace sati inveti ori cand au parinti tai liber sa vina sa vina cu toata familia la un psiholog inclusiv cu bunica ta. ii vei spune psihologului ca bbunica ta te cearta chiar si daca nu faci nimic si psihologul va vorbi cu bunica sau cu parinti tai. acum trebuie sa manac dar dupa masa baga id :uzzyboy pentru ati spune mai multe cred ca te-as putea ajuta mai mult daca am timp sa-ti explic ce trebuie sa faci

4 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Presupun ca suferi foarte mult din cauza asta. Te inteleg. In primul rand, parintii tai muncesc pentru a-ti oferi tot ce este mai bun. Chiar daca ai un dor nebun de parinti, trebuie sa fii fericita ca ei iti ofera tot ce vrei. Nu inteleg de ce bunica ta se comporta asa cu tine. Discuta cu ea serios si calm si intreab-o de ce se comporta asa. Ar trebui sa mergeti toata familia la psiholog, pentru a va ajuta sa iesiti din aceasta problema. Intr-adevar, situatia este delicata, dar macar acum de Craciun si Anul Nou, ar trebui sa se mai limpezeasca lucrurile. Vorbeste cu bunica ta si spune-i ce te deranjeaza. Este singura solutie. Dar, nu mai plange pentru ca nu vei rezolva nimic asa. Primul pas este sa discuti cu ai tai si daca nu se calmeaza lucrurile, mergeti la un psiholog. E cea mai buna solutie. Sper ca te-am m-ai ajutat putin! Mult noroc si sarbatori fericite iti urez! happy

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Iisus e raspunsul, roaga te pentru ei.

| LoveeYouuSweety a răspuns:

1.Numai plange, o sa treaca.
2.Nu trebuie neaparat sa o bagi in seama pe bunica-ta.
3.Surorii tale nu ai ce-i face, e mica, si asa procedeaza copii mici (dorm, plang, mananca)
4. Daca maica-ta nu te crede inregistreaz-o cu telefonul pe bunica ta cum te jigneste ( presupun ca ai telefon ).
5.Sa nu-ti treaca cumva prin cap sa faci vreun gest extrem! O sa treaca!

| oana810 a răspuns:

Stiu ca e destul de greu, dar si tatal meu a fost plecat in afara tarii de mai multe ori cand eu aveam 8 ani si un frate mai mic de 3 ani.Amandoi ne certam.Cel mai bine este sa nu mai plangi,pentru ca astfel nu o sa rezolvi nimic,si ceilalti o sa vada ca esti mai slaba.Iar cu bunica ta cel mai bine este sa nu te certi cu ea si sai intri in gratii,adica sai faci cadouri,sai multumesti si sa nu o mai parasti etc.,astfel nu o sa te mai bata sau ce iti facea,pentru ca mama ta normal ca are mai multa incredere in bunica ta,pentru ca ea a crescut-o, dar daca o sa vada ca te intelegi cu bunica nu o sa te mai certe, si bunica nu are sa-ti mai faca nimic.Bine faci, bine gasesti!-asa spunea un proverb.