| anonim_4396 a întrebat:

Va rog ajutati-ma si pe mine cu un sfat/ o parere! Am o stare foarte aiurea si chiar nu stiu ce e cu mine. Abia m-am intors de la mare, unde totul era perfect si eram fericita cu adevarat. M-am distrat maxim, am fost cu o gasca mare, chiar am inceput sa simpatizez un tip din grup, dar nu s-a intamplat nimic pentru ca el era prea mare pentru mine si alte chestii, in fine. Am ajuns acasa si sunt super trista, mi-e dor de valurile marii, rasariturile pentru care ma trezeam cu noaptea in cap, muzica de pe plaja, sentimentul acela ca esti tanar si poti face orice, cheful de petrecere, tiganeala de pe litoralul romanesc, mi-e dor de tipul de care imi placea la mare... el e din alt oras, deci slabe sanse sa il mai vad. Si din starea asta am inceput sa ma gandesc la o groaza de prostii, la viata mea... nu sunt multumita si stiu ca trebuie sa schimb ceva. Am o frica uriasa de batranete, responsabilitate, mi-e frica ca mai incolo nu o sa ma mai bucur de viata ca acum, ca o sa regret lucrurile pe care nu le-am facut, desi as fi putut. si totusi am facut ceva lucruri. Mi-e frica ca am sa am copii si nu o sa mai stiu sa am timp pentru mine, sa imi pese cum arat, cum ma simt. Mi-e frica ca am sa gresesc, ca am sa lucrez ceva ce nu imi place numai pentru bani si o sa ma obisnuiesc cu montonia. Mi-e frica ca nu am sa gasesc niciodata iubirea adevarata, pentru ca am 17 ani si sunt singura de aproape un an, desi arat chiar ok. Mi-e frica ca nu am sa vad nimic din lumea asta mare si frumoasa, pentru ca nu am bani si e scump sa calatoresti. Mi-e frica ca am prea putini prieteni, am 4 prietene foarte apropiate, imi sunt ca familia, in rest amici cu care mai ies rar.
Mi-e frica ca nu am sa stiu sa iubesc... si ca analizez totul si viata o sa treaca pe langa mine. Mi-e frica ca nu o sa gasesc pe nimeni care sa ma iubeasca asa cum sunt si sa stea langa mine si cand nu o sa mai fiu tanara si frumoasa. Mi-e frica ca incepe scoala si iar trece timpul repede si o sa ma trezesc fugind dupa vacanta si dupa o sa se termine liceul... Mi-e frica ca se termina vara.
Ce sa fac? Vara asta a fost cea mai frumoasa vara din viata mea pana acum, m-am distrat foarte bine cu cele mai bune prietene ale mele, desi nu am avut un iubit, am vazut marea pentru prima oara, am fost si in tabara pentru prima oara si a fost chiar dragut, am lucrat pentru prima data si am facut banii mei, m-am vopsit asa cum am vrut mereu... sunt multe lucruri bune care s-au intamplat si totusi acum sunt praf la moral.

5 răspunsuri:
| Tmcn a răspuns:

Ai 17 ani, profită de libertatea pe care o ai, de lipsa grijilor şi a responsabilităţilor. Bucură-te de vara asta cât mai poţi, imediat dai bac-ul, începe greul, trebuie să-ţi alegi facultatea, fiind prima decizie importantă pe care o iei în legătură cu viitorul tău.
Ieşi în oraş, distrează-te, ai prietene, ce te opreşte?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pff daca la 17 ani ai probleme din astea ce faci mai incolo? la 17 ani abia incepe viata si greutatile eu zic sa te bucuri cat mai poti

| darnme a răspuns:

Stiu ca am scris prea mult, scuze. Apreciez daca cititi tot!

| Assy99 a răspuns:

Sa nu fi niciodata cu moralul la pamant, chiar daca nu am varsta ta si mie imi e frică ca va incepe scoala, nu vreau ca vara sa se sfarşeasca, dar uite ca nu mai e mult din ea. Nu conteaza caţi prieteni ai, cei mai buni prieteni sunt cei mai puţini. Sa nu iti fie frica ca nu o sa iti faci un iubit, viaţa continua si fara ei si in plus esti tanara, ai cat timp iti doresti. Copii sunt cel mai frumos cadou de la Dumnezeu, o sa ai timp si pentru tine si pentru ei. Si la varsta ta e si normal sa gandesti asa, dar nu o sa iti treaca tineretea pe langa tine. Gandeste-te numai la prezent, gandeste mai pozitiv, ai tot timpul in faţa.
Sper ca te-am ajutat.

| NutellaVsFinetti a răspuns:

Nu-ti mai face atatea griji; fii optimista.
A fost o vara frumoasa, or sa mai fie.
Daca iti e frica de viata pe care ai descris-o, poti sa iei de pe acum masuri. Sa te straduiesti sa ai o cariera care sa-ti si placa.
Ideile se schimba cu timpul. Poate acum iti doresti distractie, dar la un moment dat o sa te saturi si o sa-ti doresti copii. O sa-i ai cand o sa vrei!
Nu te obliga nimeni daca ai 30 de ani si tu inca vrei sa faci lucrurile pe care le faci acum, sa nu le faci!

Daca vrei sa iesi din starea asta depresiva, fa lucrurile care-ti fac placere, "rasfata-te", iesi cu prietenii.
Cat despre baieti, ai timp. Il vei intalni la momentul potrivit.
In locul tau m-as gandi la lucrurile pe care pot sa le fac acum ca nu am un iubit big grin
Succes!