| IustinaSiAtat a întrebat:

Va rog ajutati-ma si pe mine! Sa nu uit sa precizez ca dau funda:X.Recent (de vreo luna)mi-am luat un caine de cateva luni.il cheama jack.si de ieri am inceput sa il plimb pe afara cu lesa.si nu ma indepartez niciodata prea departe de casa pentru ca imi este frica sa nu cumva sa se ia un caine de mine si de jack si nu o sa stiu cum sa reactionez. el o sa se dea dupa mine sau o sa alerge si eu voi fi cea muscata.Ma rog.Astazi ne-am intalnit(eu si jack) in apropierea casei cu un caine mic si am zis : hai sa vad cum se comporta cei 2.cainele mic a inceput sa latre logic si jack a intrat in panica si a fugit si eu nu am stiut ce sa fac si am fugit si eu alaturi de el si cand m-am uitat in spate sa vad daca mai era cainele mic.cainele mic sia adus si "prietenii lui" si am intrat in casa dupa. Ce credeti ca trebuia sa fac? Niste sfaturi pentru atunci cand o sa ies pe faleza sau mai departe de casa si cand ma intalnesc cu alti caini mai mari si mai fiorosi? Ce sa fac? Cateva sfaturi daca se poate. si cei care aveti caini si ma puteti ajuta, bagati in lista id-ul meu va rog :bombonik_skumpik55@yahoo.com

Răspuns Câştigător
| coxty a răspuns:

Buna eu cred ca cainele tau nu e invatat cu alti caini si tu trebuie sa il inveti sa stea mai multi si cu alti caini nu doar in aproprierea casei tale ca poate fi foarte util un caine care se pricepe, trebuie dresat sa devina putin mai dur daca vrei iti mai dau sfaturi baga id meu coxty_constantin.Si lucrul important cand vezi caini fiorosi no lua la fuga ca ei o sa vina dupa tine 100% incearca sa te misti incet multi caini doar latra nu prea musca

1 răspuns:
| Matei72_5981 a răspuns:

Nu inteleg cum de a fugit Jack. Nu era in lesa? Nu trebuie sa ii dai drumul din lesa decat in spatiile special amenajate (prin lege), unde, conform unei legi nescrise si intelegeri mutuale intre stapani, cainii intra pe rand sau cate 2-3 sa se joace. Dar asta decid stapanii in functie de situatie. De ex, daca ai un caine agresiv, il plimbi in locuri mai putin populate, intri singur in spatiul pentru caini. Daca ai un labrador, o sa se joace cu toti cainii din parc si jumatate din oras pana ajungi acasa. Daca ai un pekinez, il poti cara si in san. tongue
Pe de alta parte, trebuie sa il inveti comenzi elementare: stai, sezi, mergi la pas, nu lua de jos, etc...
La inceput, trebuie sa ai multa rabdare cu el, in primul rand pana invata sa te asculte. Evita sa ii dai drumul din lesa foarte mult, si in niciun caz pe strada. Gandeste-te nu doar la altercatii ci ca poate da o masina peste el!
In timp, relatia dintre voi se va consolida si o sa vezi ca va fi mult mai ascultator. Dar, e important sa il inveti si sa socializeze. Gaseste caini mai blanzi, cu care il poti lasa sa se joace. Evita maidanezii: musca, au boli si paraziti. Evita strazile pline de maidanezi!
Cam asta iti pot spune din experienta mea. Sper sa iti fie de ajutor.