| Larisamonica a întrebat:

Va rog ajutati-ma vreau sa mor nu mai suport viata, am inceput sa urasc totul, toate îmi merg prost în familia mea e un haos mereu cearta tata nu ma suportă mereu vorbește urat de mine ma alunga din casa chiar nu mai pot nu am unde sa ma duc cu ce am greșit sa merit eu toate astea ????????????

8 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Am avut si eu tata vitreg alcoolic, de asta zic ca nu ai ce sa faci, chiar nu ai ce, doar sa te feresti de el, sa stai in camera ta, singura solutie e sa astepti pana faci 18 ani, te angajezi si pleci in chirie, singura data cand am vazut un alcoolic sa renunte la bautura a fost in pragul mortii, in rest nu exista, singura varianta e sa pleci cat mai departe de el.

| dullcat a răspuns:

Sa te sinucizi nu este niciodata solutia.Care e motivul pentru care se intampla toate acestea? Tatal tau are probleme cu alcoolul, ii dai motive sa se comporte asa sau ambele?

| Capybaraîndepresie321 a răspuns:

Te înceleg. Ai putea să încerci să îl faci pe tatăl tău mândru de tine ca să îi mai treacă din supărare.Mereu va fi cineva care te va respecta și te va iubi. Încearcă să zici seara rugăciuni și mai citește din Biblie. Încearcă să privești și parțiile bune ale vieți. Apropo dvs câți ani ai? Poți să te gândești că după ce o să pleci de acasă o să ai o viață mai bună. Informează-te de pe google ce este cu emoțiile de sinucidere și vezi cum le poți alunga.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru Capybaraîndepresie321):

Pustiule realizezi, ca unii n-au norocu de familii in care aud bravo tata felicitari ca ai luat 10 sau bravo ca ai facut asta nu? Unii au ghinionul sa aiba niste jeguri de parinti, cum are si fata ast adin pacate.Adica tu o spui din perspectiva ta asta cu mandria.E foarte frumos ca la tine in familie parintii te sustin si te apreciaza, dar sa stii ca nu toti au familii de genu, altii au familii de genu : ba x a luat 10 tu ce de ai luat 9? Si dupa cand iei 10 zice pai ce ba il iei pentru mine? Adica sunt unii parinti care niciodata nu sunt multumiti de nimic, care mereu te compara cu altii, dar ei niciodata nu ti-au oferit viata pe care o au altii.Adica ca sa-ti fac o paralela sa iti dau exemplu: eu sunt cu tine in clasa tu iei 10 eu iau 9, tu cand te duci acasa ai o familie fericita in care lumea discuta, lumea e ok, eu poate am o familei de rahat in care e plin de certuri, eu nu pot fi comparat cu tine cand tu esti crescut intr-un mediu iar eu in altu.Intelegi ce zic? Referitor la ce zicea ca vrea sa faca, nu trebuie sa faca asta, nu trebuie sa se sinucida.

| Capybaraîndepresie321 a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Credemă familia mea nu e mai presus

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru Capybaraîndepresie321):

Inteleg,dar tot imi pastrez ideea, adica in unele familii nu merge treaba cu faci un lucru ca sa-ti faci parintii mandrii.