| Lolkkk a întrebat:

Va rog am nevoie de ajutor, sunt a 8 a, n-am dat inca capacitatea dar mi-e frica, sunt bâtă la matematică și nu stiu nimic. Daca nu il iau anul viitor intru la cel mai prost liceu care la mine se numeste Goga Ionescu, va rog ajutati-mă?(

Răspuns Apreciat de Editori
| YesorNo a răspuns:

Calmeaza-te, ca multi sunt in situatia asta si dupa se ridica. Ai nevoie de putina pregatire, de un profesor care sa te faca sa intelegi si care sa te motiveze sa inveti. Vorbeste cu cei apropiați tie si spune-le ca ai nevoie de ajutor. In cazul in care nu se poate sa faci pregatire, incearca sa inveti singur. Cauta pe internet,, modele subiecte examen matematica evaluare nationala" si incearca sa faci macar un test pe zi. Incepe cu primul subiect, acolo trebuie sa faci multe puncte! Daca tu nu intelegi cum se rezolva, ia fiecare exercitiu in parte pas cu pas. Acolo unde vezi lucruri neintelese de tine, poti cauta pe Youtube o lectie si vei gasi multe videoclipuri in care sunt explicate. Mult curaj! O sa reusesti! Tine minte, nimeni nu se naste invatat! Am incredere ca vei reusi! Sa nu renunti! Important e sa iti fixezi in fiecare zi un anumit numar de lectii. Sa nu lasi o zi sa treaca fara sa fi repetat ceva la matematica. Incearca sa fii organizat si o sa vezi rezultate frumoase! Mult succes!