| Spiriiii a întrebat:

VA ROG CAT MAI MULTE RASPUNSURI sad am fost cu un baiat.care uneori imi dadea de inteles ca ma iubeste, iar alteori ca nu ii pasa de mine. De fiecare data cand ne certam, eu ii dau mesaje gen : cf? iar apoi intram in vorba si-mi zice ca ma iubeste. si sa ne impacam. insa m-am saturat sa il caut eu.straight face el crede ca poate sa faca ce vrea din mine pentru ca i-am aratat ca il iubesc, are impresia ca pot sa ma impac cu el cand vrea el. azi de exemplu de dimineata pana pe la 4, 5 dupa masa am vorbit prin mesaje, si imi spunea ca ma iubeste si ar vrea sa ne impacam. apoi am vrut sa-l sun.il sunam si nu raspundea... l-am sunat pana pe la ora 22. ssi ultima data cand am sunat.isi inchisese telefonul. se simte stresat, stiu dar nu intelege ca tin la el foarte multoh go on
Ajutati-ma sa nu mai fiu asa dependenta de el, sa pot sa-l fac sa umble el dupa mine nu eu dupa el, stiu ca indiferenta ar fi o idee. dar nu pot sad sa ma abtinsad sa ii fiu indiferenta. Ajutati-masad! va rog mult.

Ps: scuzati-mi greselile.:p

dau fundita:-x

Răspuns Câştigător
| anaMARIA a răspuns:

Dupa parerea mea, ori nu simte nimic pentru tine, ori e nehotarat. Oricum, cea mai buna idee e sa il tratezi cu indiferenta, dupa cum ai spus si tu.Si imi pare rau ca esti constienta de lucrul asta, si nu il pui in aplicare.Am fost si eu in situatia ta, si stiu cum e sa te simti dependenta de un om, sa il vezi indispensabil. Dar oricat de greu ti s-ar parea, totul e sa vrei! Pune-ti ambitia.Demonstreaza-ti tie, in primul rand, si totodata si lui ca nu esti o persoana slaba care depinde de cei din jur.Demonstreaza-ti atat tie cat si lui, ca stii ce vrei (un baiat atent, un baiat care sa tina la tine si care nu pierde niciodata ocazia de a iti demonstra asta atat prin fapte cat si prin vorbe, un baiat care isi da interesul fata de tine si relatia voastra, nu unul caruia nu ii pasa de tine, de sentimentele si nevoile tale), ca esti o persoana puternica si ca poti si cu si fara elwinking Iti garantez oricum ca daca il lasi -de proba- o perioada scurta de timp in pace, nu ii mai dai nici un mesaj (dar nici unul), nici un bip, nu mai vorbesti cu el pe mess, etc, isi va da seama ca nu mai esti fetita prostuta pe care o invartea pe degete.In mod sigur, cand va vedea toate astea, el va fi cel care te va cauta dupa aceea, el va fi cel disperat sa va impacati si va face orice pentru a-ti atrage atentia. Cel mai bine e, chiar si in cazul in care vine el dupa tine, sa-l mai lasi putin timp in "agonie", sa-i arati ca ai ambitie, demnitate si orgoliu si ca nu mai ierti repede orice greseala de a lui, neatentiile fata de tine si indiferenta pe care ti-a aratat-o.Si orice ar fi, chiar daca nu te vei mai impaca cu el, inseamna ca nu te merita si nu are rost sa iti pierzi timpul cu un astfel de om.Nu se opreste lumea la el. Dupa baieti si autobuz nu trebuie sa alergi niciodata, pentru ca desi -poate- nu l-ai prins pe primul, va veni altul in 5-10 min, deci nu-i panica!winking Eu iti spun sincer sa te gandesti ca atata timp cat tu nu te respecti, nu te vor respecta nici cei din jur. Iar pentru a te respecta tu insati, trebuie sa renunti la aceste mici injosiri in fata lui (pentru ca dupa parerea mea asta sunt). Atata timp cat nu esti surda, muta, proasta, nu ai nici un handicap, poti foarte usor sa iti gasesti pe altcineva. Sper sincer ca vei tine cont de sfatul meu si ca il vei pune in aplicare, pentru ca altfel situatia va continua tot asa pana se va plictisi el, si tot la despartire se va ajunge.Bafta! Te pup.Pa pa!

3 răspunsuri:
| Crina_8634 a răspuns:

Indiferenta e singurul mod in care poti trata asta. Stiu ca e greu si pare imposibil dar se poate. Daca vei continua sa-i arati ca il iubesti si ca nu poti trai fara el va avea impresia ca poate face ce vrea din tine, vei parea o prada mult prea usoara pentru el si dupa ce se va plictisi sa se tot impace cu tine va cauta in alta parte, va cauta o provocare, ceva mai greu de cucerit. De fiecare data cand iti vine in minte sa il suni sau sa vorbesti cu el cauta ceva de lucru, ceva cu care sa pierzi timpul. Spre exemplu, daca iti place sa citesti ia o carte buna si intra in profunzimea ei. Daca iti plac filmele, cauta un film care merita vazut sau mergi la cumparaturi, joaca jocuri care cer atentie, rezolva un puzzle complicat.iesi in oras chiar si fara bani si uita-te in vitrine, vorbeste cu o prietena despre amintiri vechi, mai vechi decat el, da melodia preferata la maxim si cauta ceva de facut prin casa(mereu exista ceva), probeaza haine vechi, aranjeaza-te, gaseste mai mult timp pentru tine. Daca ai putea pleca pentru cel putin o saptamana din oras ar fi foarte bine.in timpul asta ar exista momente in care sa uiti de ce ai lasat acasa. Inchide telefonul pentru cateva zile.fii disponibila doar pentru familie. uita de prieteni, de el, gandeste-te la tine si la ce vrei tu. Daca va simti ca nu mai e cautat si nu mai are atentia ta isi va pune intrebari si te va cauta. Nu va da de tine si se va ingrijora putin (Cine il mai divinizeaza daca tu nu esti de gasit?) Te va cauta iar si cand teva gasi, veti vorbi serios si ii vei spune ca nu vrei sa mai fii cea disperata dupa impacare si daca intr-adevar te iubeste, spune-i sa-ti dovedeasca asta si sa se lipseasca de cuvinte.degeaba iti scrie de 10 ori "Te iubesc!" in mesaj daca nu simte acelasi lucru. iar certurile, nu sunt declaratii de dragoste. Daca nici dupa asta nu te simti mai bine inseamna ca meriti ceva mai bun... Singurul care pierde din asta este el.
Succes!

| Alexandra_9002 a răspuns:

Pai daca va certati nu-i mai trimite tu mesaje asteapta sa iti trimita el! daca te iubeste cu devarat tiar trimite el mesaje daca va certati si vede ca nu ii dai mesaje! suxxes! funda?batting eyelashes

| mee_4833 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic...probabil nu vrei sa ii fi si tu indiferenta, nu ca nu potitongue. Si el vrea sa-ti dea impresia ca nu e asa "disperat"(nu stiu daca e cuvantul potrivitbig grin) dupa tine. Altfel nu-mi explic.Sau poate ii e rusine sa vorbeasca la tellaughing sau poate ii e frica sa nu te piarda, stiind ca il iubesti mult, si de aceea iti tot trimite mesaje cu "te iubesc" inapoi. Dar totusi nu-l mai cauta sa vezi daca te cauta el. Daca te cauta, e clar ca tine la tine. Si inca un sfat:nu te mai arata ca iti pasa asa de tare de el, pastreaza un oarecare misterwinking. Baftaa!:*