| anonim_4396 a întrebat:

Va rog din suflet sa ma ajutati! Nu stiu ce sa fac.acum ceva timp am primit un avertisment ca se vor publică datele bancare din cauza unui virus, iar acum când am scanat telefonul mi-a aparut ca este intr-o situație proastă,ca hackerii pot sa îmi ia date personale, bancare, etc.Am dat click pe.acolo si după mi-a aparut ca sunt in siguranta ( reincercat cu mai multe antivirusuri si tot în siguranta cica sunt). Zilele trecute am vazut ca de pe mailul meu s.au conectat 2 persoane din Iasi si Bucuresti.Azi am primit un mail in spaniola (ghinion, stiu spaniolă )si îmi spunea ca e de la Yahoo ca sunt multe conturi sparte de viruși si sa trimit în alt email cu toate datele mele.Îmi este frica si va rog ajutați.ma,spuneti-mi ca sa fac si ce de poate intampla.Imi este foarte frica si va rog sa nu ma.luati la mișto.Nu am cu cine sa vorbesc si sunt foarte speriată.

4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

In primul rand nu trimiti la nimeni datele tale bancare pe mail. Absolut la nimeni. Conturile de Yahoo au fost sparte intr-adevar. Securizeaza-ti contul de yahoo cu numarul de telefon si o parola mai complexa sau muta-te pe google mail. Si nu iti publica nimeni tie datele bancare. Si de unde sa scoata datele tale bancare? S-au dus la banca sa le ceara? Ce primesti tu sunt virusi si spam-uri. Stai linistita. Instaleaza antivirul pe pc si telefon dar plateste-le, nu versiuni free si securizeaza-ti conturile de mail.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si de unde ar putea sa publice datele bancare?

nimeni nici de la banca, nici de la yahoo, nici de la google nu iti vor cere niciodata datele persoanale pe un mail.

Nu mai da importanta spamurilor si virusilor

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ma refeream la hackeri in prima parte (asa mi-a aparut când am.scanat telul )Si multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu...dar am plătit o comanda acum 2 ani de pe card.Nu are treaba, nu?