| anonimaalee29 a întrebat:

Va rog sa imi dati niste idei. Nu am prieteni deloc. Am o prietena si aceea ma ignora. Nu ar fi neaparat problema ca nu socializez, nu am cu cine sau sunt tratata cu indiferenta. Colegele mele de clasa sunt cu nasul pe sus, nu ma pot imprieteni cu niciuna. Nu am vecine. Nu mai vorbesc cu colegii de generala. La biblioteca merg sa iau carti si prefer sa le citesc acasa, in liniste. La sala nu am timp sa vorbesc fiindca fac sport si nu am timp de pauze. Si cand stau pe telefon seara realizez ca nu am cu cine sa vorbesc, doar cu iubitul meu. Realizez a trec anii de liceu pe langa mine si nu am amintiri cu nimeni. Toti prietenii m-au lasat balta si au gasit alti prieteni. Sfaturi? sad

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Faptul ca esti singura, nu-i din cauza colegilor care te iignora ci din cauza ca tu esti cea care impune aceasta distanta, prin comportamnetul tau direct, fata de ei.
Schimba-te!
Invata sa fii mai deschisa, mai maleabila, mai politicoasa, mai respectuoasa si oamenii ti se vor adresa.
Relatiile de prietenie se cultiva si se intretin.
Cand nu faci nimic sa intretii o relatie cu un prieten, nu-l acuza ca te-au lasat balta, ca adevaratul vinovat esti tu, care nu i-ai mai dat atentie si nici nu ai mai discutat cu acea persoana.
Problema este la tine, ca aici nu-i vorba de 1 singur prieten, ci de toti, lucru care confirma ca nu-i vina lor, ci a ta.
Daca te schimbi si te arati mai putin aroganata, pretentioasa, si ocupata, s-ar putea ca prietenii tai, sa te ierte si sa aveti din nou, o comunicare buna.

| Donsavas a răspuns:

Ce vezi la oameni,te definește. Tu dai dovadă de narcisism aici. Pe ai tai colegi nu i știm da' E suficient sa vedem ce scrii tu ca sa ne dam seama de tine,nu de ei. Tu ii vezi cu nasul pe sus,de aceea nu i bagi tu in seama pe ei. De fapt,tu te crezi superioara lor(inconstient,fără să ti dai seama).
Mergi si discuta cu psihologul școlii sau consulta un psihiatru! Sunt si pentru minori si consultatiile sunt gratuite. Exista medicamente,gen antipsihoticele,care te vor face mai sociabila,fiindcă blochează dopamina,cea care te face sa fi egocentrica(esti de vreme ce nu socializezi cu nimeni). Mai sunt anticonvulsivantele, acelea care se dau cand ai probleme cu dispoziția. Nu cred ca n ai fi genul care sa nu relationeze deloc doar ca o faci si nu reușești să menti relația, din cauza faptului că nu esti perfecta, ca si noi toti de altfel, doar ca noi ne facem binele de a ne corecta defectele proprii.