| Antoniiiia a întrebat:

Hei lume! Vreau sa va povestesc si eu o parte din viata mea si sa primesc niste pareri daca se poate.Sunt intr-o relatie de aproape 3 ani eu avand 20 si el 23..toate bune si frumoase, a inceput totul perfect, a aparut in viata mea ca o binecuvantare cand aveam mai mare nevoie.Au fost si multe discutii in contradictoriu dar mereu ne-am inteles,desii anandoi orgoliosi, incapatanati, eu eram mereu cea vulcanica si el cel calm desii mereu era nemultumit de orice si era mereu nervos si eu eram in spatele lui incercand sa il calmez si sa il impac.s-au adunat multe si numai pot nici eu..intotdeauna am stiut ca ma iubeste sau am crezut..desii mi -a dat motive sa nu prea cred multe lucruri..anul trecut cand eu am terminat liceul si aveam spectacol de sfarsit ..am fost lasata balta desii il asteptam si a mers in acea seara la majoratul fostei desii tinea sus si tare ca nu o mai iubeste ca numai are nimic cu ea bun. dupa acest episod eu am suferit foarte mult am ramas marcata si acum imi aduc aminte acele clipe groaznice prin care am putut sa trec am zis gata punct mi-a facut asta nu ma iubeste trec peste..desii il iubeam enorm la fel ca si acum..mentionez ca in perioada aceea cand s-a ibtamplat sa fiu lasata balta eram certati dar nu ma asteptam sa imi faca una ca asta si sa ma loveasca asa..au trecut zilele ca anii si mi-a fost greu incercam sa il uit ii mai trimiteam mesaje(nu ma puteam abtine) in care ii spuneam ca si a batut joc de mine si ca nu am meritat asta si ca o sa isi dea el seama la care raspundea urat radea si isi batea joc..se dadea cu pumnii in piept mai exact bun am inceput sa fiu indiferenta sa fac tot posibilul sa trec peste incet incet desii imi era enorm de greu sa fac acest lucru si peste un timp de 2 3 saptamani 1 luna numai stiu exact incepw sa ma caute sa planga sa imi spuna ca stie ca a fodt un prost ca regreta ca sa ii mai dau o sansa ma implora vrea doar sa repare asta sa nu ma mai faca sa plang niciodata sa fie cu mine peste tor doar sa ii dau ocazia asta n am cedat usor insa am cedat dupa o perioada mai lunga cam o vara..si uite ca am. ajuns dupa 1 an si de zile in care ma trezesc ca sufar ca sunt ignorata si tratata cu respingere si plang si nici ca ma vedw sau ca ii pasa bineinteles ca nu s-a tinut de cuvant si m-a facut mai mult sa sufar i am zis si eu intr-adevar de fparte multe ori ca o sa ma despart de el si o sa il las si o sa se ibtoarca roata si o sa sufere el si atunci o sa realizeze dar deocamdata ma ignora pur si simplu nu imi mai da atentie numai simt ca sunt iubita numai simt nimic sunt nefericita ce sa fac? ce sa cred? de ce a devenit asa?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de părere că, dacă iubirea moare înseamnă că n-a fost niciodată iubire adevărată, ci doar o iluzie. Stabilește-ți niște principi. Acordă-ți timp ție. Gândește-te ce vrei de la tine, de la o relație. A fost alegerea lui de a se duce la majoratul fostei. Tu te-ai supărat că nu s-a conformat cerințelor și nevoilor tale. Oamenii nu se schimbă, ei doar arată cine sunt și ce pot cu adevărat. Nu avea așteptări de la oameni, vei fi dezamăgită. Întâmplarea neplăcută a fost când erați despărțiți, dar asta nu înseamnă că el s-a dus la fosta doar pentru acest motiv. Situația a fost in avantajul lui, nu a mai trebuit să inventeze o scuză/ minciună pentru a te convinge pe tine că nu poate veni la liceu. Tu te dai cu capul de pereți și te doare peste 'x' zile locul vătămat? Așa a făcut și el. S-a lovit (te-a rănit) și a continuat să se lovească (să te rănească), dar la un moment dat a conștientizat că îl doare (a realizat că te-a rănit). Relația voastră este ca o 'ață', la un moment dat ea s-a rupt, peste o perioadă ați reînnodat relația, dar a rămas acel NOD. Nu poți face abstracție de o întâmplare neplăcută, atâta timp cat eclipsează momentele frumoase. Ești unică. Nu-ți fie frică. Să refuzi/ să-ți impui să iubești este ca și cum îți omori sufletul trei sferturi. Oamenii nu sunt obiecte în mai multe exemplare. Suntem diferiți prin: gânduri, valori, principi, sentimente, etc. Oamenii fac ce simt. El simte să te ignore și să te respingă. Orice început are un sfârșit, dar la un moment dat nu vei vrea să termine ce traiești pentru că e prea frumos. Încearcă să iei partea constructivă și productivă. Unii oameni sunt trecători, vin, lasă o lecție și apoi pleacă. Alegerile pe care le iei te vor duce la finalul dorit. Fericirea este în interiorul fiecărei persoane. Iubitul tău poate să facă ce vrea, dar nu să te rănească. Nu-ți crează amintiri frumoase. Nimeni n-o să-ți redea timpul irosit plângând pentru el, nici timpul investit în relație. Timpul este prețios. Învață să te iubești, să te prețuiești și să te prețuiești. Ai demnitate, nu-ți lăsa murdărită stima de sine. Nu te gândi "îi mai dau o șansă poate se schimbă", este cea mai mare iluzie. Nu o să-l uiți într-o lună, ci treptat. Nu pleca de la premiza "eu îl părăsesc ca să îi demonstrez că pot trece peste" sau "eu îl părăsesc ca să-mi dovedesc că sunt puternică și pot trece peste." Pur și simplu îl părăsești, fără alte drame. Nu-ți irosi timpul răzbunându-te pe el. Ai grijă în ce îl investești. "Moartea lui nu-i oferă ei viață." Nu-ți redă nimeri lacrimile vărsate. Fă ce simți. Vine o zi când fiecare muritor va suferi. Nu-i creea tu acea zi. Mergi mai departe fără să te gândești "într-o zi va suferi și el". Tu focusează-te pe tine. Nu lăsa trecutul să-ți afecteze viitorul. Toți trecem prin întâmplări neplăcute, dar depinde de noi cât de mult ne lăsam afectați. Nu rămâne blocată în momente neplăcute.

| Antoniiiia explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult tuturor care nu m-ati luat in deradere si a-ti avut rabdare sa cititi tot sa imi raspundeti si sa imi dati sfaturi.

10 răspunsuri:
| RyanGeorge a răspuns:

Buna, in primul rand trebuia sa-ti fi dat seama mai bine si sa iei decizia finala atunci cand el a plecat la majorat la fosta, adica serios acum, si eu daca eram certat cu iubita cu siguranta nu ii faceam lucrul asta sa ma duc la fosta la majorat mai ales daca avea un spectacol cu siguranta eram alaturi de ea chiar daca eram certati acolo ii puteam arata cat tin la ea si ca o iubesc, oricat de "nenorocit" as fi fost eu sa zic asa nu faceam lucrul asta si nici mie la randul meu ea sa plece la majorat la fostul, nu este OK pe bune, faza cu plansul... nu suport baietii sa planga mai ales dupa fete de fapt pentru mine aia nu sunt baieti,
Relatia incepe sa devina mai dificila dupa 3-4-5 ani, atunci apare monotonia etc si acolo pentru a trece cu bine este nevoie de 2 in relatia respectiva, adica amandoi trebuie sa gasiti solutii pentru ca relatia sa continue sa mearga iar daca unul din voi nu si-a dat interesul atunci cu siguranta trebuie fiecare sa mearga pe drumul lui mai departe.
Ce sa faci? Simplu, mergi mai departe, incearca sa iti aduci aminte ce ti-a facut si asa o sa il poti uita,
Ce sa crezi? 2x Simplu, nu te iubeste, probabil sta doar cu tine din cauza ca ii este frica ca nu poate avea pe altcineva si alta solutie nu are.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Zici ca ai 20 de ani iar anul trecut ai terminat liceul, halele maica sfanta ai fost repetenta de ai terminat asa tarziu? esti prea tanara pentru o relatie, la varsta ta precuparile tale ar trebui sa fie iesitul in club cu fetele si strabatutul cearsafurilor caminului universitar. baiatul te-a folosit si jucat ca pe o marioneta. iti meriti soarta daca accepti sa iti arunci tineretea la gunoi. TINERETEA ESTE CEL MAI DE PRET, profitati acum fratiilor o sa vina vremea ploziilor si va vor manca aia de viii va incuie mintal si libertateaaa

| Ara997 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

E moda sa se dea copiii la scoala dupa 7 ani so da, poti avea 19 cand ai terminat liceul in urmatorul an ai 20. e corect ce spune.

| DeeaMarry a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Tu la ce varsta ai mers la scoala?
Majoritatea celor de varsta fetei care a pus intrebarea au mers la scoala dupa ce au implinit 7 ani. Deci da, cam toata lumea termina liceul la 19 ani.

| Antoniiiia explică (pentru Ara997):

Exact! Asa a si fost am implinit 7 inainte de a incepe scoala si cand am terminat aveam aproape 19.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru DeeaMarry):

La 6

| RAY a răspuns:

Ce sa spun nu cunosc ambele povesti încât sa afirm ceva, dacă vouă dragele mele va plac badboys ca sa spun, asa cum l-ai găsit asa îl ai, numai te simți iubita? sex mai faceți?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

S-a săturat pur si simplu. Eu îți sugerez să îl lași pentru ca sunt atâția băieți ok acolo care ar vrea o relație si nu au sansa. E cv de genu : Sunt copii care au tone de jucării si nici nu le baga in seamă si sunt si alții care nu au avut nici una si ar da orice ( înțelegi aluzia cu jucăria laughing ). Alt ceva nu știu ce ai putea sa faci înafara de al lăsa si dacă mai vine la tine in genunchi atunci îl poti lovi cu o replică de îl lasi cu fundu în baltă.

| Xozi a răspuns:

Știi, uneori e mai bine să te îndepărtezi de lucrurile care-ți fac rău. Încearcă să-l eviți și să-l tratezi cu indiferență. Caută-ți activități care să te distragă, iar cu timpul, te asigur că va apărea în viața ta o persoană ce te va prețui enorm.