| bkmad a întrebat:

Va rog sa ma ajutati si pe mine. Am 14 ani si inainte foloseam bigul pentru a ma epila pe picioare dar acum folosesc epilatorul insa creste parul repede acum am cumparat spuma si crema de ras si am dat cu bigul mai sus pe bulane dar mi se face pielea aspra ca barba si pielea uscata nu stiu ce sa mai fac va rog sa ma ajutatiii!?

Răspuns Câştigător
| LoveForShania a răspuns:

Problema cu cresterea parului asa e! Eu inainte de 13 ani foloseam bigul, apoi epilatorul si imi crestea parul in 5-6 zile! Acum imi creste in 4-5 saptamani pentru ca au trecut 2 ani si parul s`a rarit deoarece a fost tot smuls din radacina, cu timpul s-a subtiat pana a disparut!
Asa e si la tine! Trebuie sa astepti, cum mi s-a intamplat si mie!
Problema cu pielea uscata e la toata lumea, deci daca este chiar uscata iti poti cumpara un ulei/lapte pentru corp!
E aspra ca barba cand cresc firele? Asa este, deoarece parul creste ca tepii cu bigul sau cu crema depilatoare.
E aspra ca barba cand esti epilata? E tot o problema ca pielea uscata.
Poti consulta un dermatolog?

4 răspunsuri:
| lavynika a răspuns:

Du-te si epileaza-te la un salon de infrumusetzara. E cea mai buna solutie.NU mai da cu lama deaorece ti se ingroasha firul de par.

| bkmad explică:

Si cam ce lapte de corp sau crema de dupa epilare imi recomandati? big grin

| Pufuleti a răspuns:

Ca sa iti pastrezi pielea fina (sa fie hidratata) trebuia sa te dai cu crema dupa fiecare epilare. Multa crema, cat mai multa happy Daca nu ai facut asa, macar stii cum sa faci de acum inainte. Si incearca sa nu mai dai cu big-ul. E pacat de tine, esti tanara.
Foloseste aparatul. Daca te faci mult timp o sa creasca foarte greu si se raresc firele de par.
Bulane cat mai frumoase iti doresc tongue

| deniedaccess a răspuns:

Trebuia sa incepi primul epilat cu ceara. e cel mai bine eu asa am facut si pot spune ca am picioarele foarte fine cam 4 saptamana!