| IngerCazator a întrebat:

cum credeti cu e mai bine sa ma epilez pe picioare, cu bigul sau cu epilatorul? ( mama spune ca daca ma epilez cu epilatoru, ca sa te epilezi si a doua oara trebuie sa astepti sa creasca tot parul. e adevarat? ) Si ce crema folosesc dupa ce mea epilez? Dau funda la cel mai bun raspuns

14 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Lama e cea mai utilă dacă nu vrei să ai picioare fine mai mult de 2 zile, maxim, pentru că părul începe să crească înapoi foarte repede. Cu epilatorul într-adevăr te ţine mai mult, dar epilatorul nu poate scoate toate firele, mai ales pe cele mici. Nu ştiu dacă nu ţi se pare destul de evident faptul că da, trebuie să aştepţi să crească părul ca să te poţi epila din nou O.o
Eu îţi recomand să foloseşti cremă înainte de epilare, mai ales dacă alegi epilatorul, ca să îţi înmoaie pielea. După epilare încearcă o cremă care calmează, nu foarte grasă.

| mona a răspuns:

Eu folosesc bigul care fata de epilator nu e dureros si il pot folosi oricand apoi ma fac cu o lotiune de corp hidratanta

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Cu epilatorul ca cu bigul creste ianpoi in cam 4 zilestraight face. Bafta

| AlleSss a răspuns:

Heii!
Epilatorul.

| Cataliciiii a răspuns:

Epilatorul

| 3xfemeie a răspuns:

Nu te-as sfatui sa folosesti bigul. intareste firul de par si chiar se indeseste in timp. Nu este nevoie sa astepti pana creste tot, ci doar pana e suficient de mare cat sa poata fi smuls. Ideea e ca epilator sau ceara, parul nu iese tot o data ca atunci cand este
ras. Doar ca nu stiu daca suporti de prima data. poti eventual sa mergi la un salon sa te epilezi cu ceara (se foloseste ceara de unica folosinta ) si crede-ma e muuuult mai putin dureros decat ai face-o tu acasa. Apoi cand a crescut ( nu e nevoie sa iasa tot) pui epilatorul la treaba. poti folosi o crema speciala dupa epilat (se gaseste in comert ) sau o crema de la plafar ( cu efect antiinflamator si calmant )
ps epilatorul mi s-a parut cea mai buna investitie happy

Răspuns utilizator avertizat
| s3my a răspuns:

Se numeste BIC! Bic Bic Bic Bic Bic, nu big...

2: ceara sau epilator.

| 3xfemeie a răspuns (pentru s3my):

Asa este BIC nu BIG. laughing)))))) dar ce sa-i faci, la noi s-a cam impamantenit bigul! pana la urma nici bic nu este corect, tinand cont ca este o marca, iar noi folosim "bicul" cand ne referim de fapt la un aparat de ras ce poate fi de la o alta firma laughing)))))))))

| minaj a răspuns:

Parerea mea este ca:ai face un bine daca te-ai epila cu bigul sau cu ceara la salon. e mai eficient. cu epilatorul iti cresc fire tot mai multe. o patesc eu care ma epilez cu epilatorul pe maini creste in 2-3 saptamani. dar tot mai multe fire, deci sfatul meu epileaza-te cu bigul pe picioare!

| 3xfemeie a răspuns (pentru minaj):

Curios! daca tot esti adepta bigului de ce folosesti epilatorul?

| minaj a răspuns (pentru 3xfemeie):

Adepta bigului pe picioarewinking nu pe maini draga! nu ai fost atenta la ce am zis?

| minaj a răspuns (pentru 3xfemeie):

Cu epilatorul creste mai greu, deci e mai eficient. pe brate ma epilez pentru ca nu imi place sa am par pe corp, si asa se subintelege ca este foarte durereos eu una pe picioare nu suport sa ma epilez cu epilatorul..am experienta cu bratele. deci m`am invatat cu durerea!

| 3xfemeie a răspuns (pentru minaj):

Atunci incearca si pe picioare. Acelasi sfat :intai cu ceara la salon si apoi cu epilatorul