| cuteandfunny a întrebat:

Vi s-a intamplat sa visati un lucru si la un moment dat dupa cateva zile sa se intample? De exemplu visez ca o sa-mi cumpar ceva dar nu vad nici magazinul si nici cum se ajunge dar se intampla sa gasesc acel lucru intamplator, sau visez de exemplu ca spun un lucru si la un moment dat intamplator chiar il spun mi se pare ca traiesc ziua aia de 2 ori.

Răspuns Câştigător
| rebecca_9651 a răspuns:

Dap si mie mi se. a intamplat de mai multe ori si am crezut ca am innebunitlaughing serios acum vorbind ma bucur sa aflu ca nu-s singura cred ca se numeste deja vu ...pls daca aflii ceva detalii anunta.ma...

3 răspunsuri:
| rebecca_9651 a răspuns:

Déjà vu înseamnă în limba franceză,, deja văzut". Déjà vu-ul reprezintă un sentiment ciudat sau iluzia că am văzut sau trăit deja o experienţă cu care ne întâlnim pentru prima dată. Dacă presupunem că experienţa provine de la un eveniment amintit, atunci déjà vu-ul probabil are loc pentru că experienţa originala nu a fost trăită în totalitate sau nu a fost memorată detaliat. În acest caz, se poate presupune că situaţia prezentă produce reamintirea de fragmente din trecutul cuiva. Experienţa poate părea ireală dacă memoria este atât de fragmentată încât nu se pot face legături clare între fragment şi alte amintiri.

Prin urmare sentimentul că am mai fost acolo cândva se datorează faptului că într-adevăr am mai fost. Am uitat doar cea mai mare parte din experienţa originală deoarece nu i-am acordat suficientă atenţie prima dată. Experienţa originală este posibil să fii avut loc doar cu câteva secunde sau minute mai devreme.

Pe de altă parte, experienţa déjà vu se poate datora faptului că am văzut imagini sau auzit povestindu-se despre aceasta cu mulţi ani înainte. Experienţa poate fi parte integrantă a amintirilor vagi din copilărie.

Totuşi este posibil ca sentimentul de déjà vu să fie provocat de o acţiune neurochimică în creier care nu are legătură cu experienţa din trecut. Ne putem simţi ciudat şi identifica sentimentul cu o amintire chiar dacă experienţa este complet nouă. asta am gasit eu despre deja vuhappy

| Panda a răspuns:

Da ciudat si mie mi se intampla, si am impresia ca am uitat si retraiesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da... mi s-a intamplat. Sau sa merg pe strada si deodata pentru o clipa parca am trait starea aia, imprejurarea aceea si nu-mi pot aduce aminte. e ciudat