| anonim_4396 a întrebat:

Vi se pare ciudat ca fata sa faca primul pas spre a-l cuceri pe baiat? Daca da justificati si daca nu spuneti cum ati voi primul pas spre persoana de care va place. Fundahappy

Răspuns Câştigător
| MisMe a răspuns:

In mod normal, da, mi se parea! pana acum o perioada de timp, cand am si facut chestia asta. mi-am incalcat un principiu, dar a meritat, cel putin o perioada. pur si simplu i-am spus ca il plac, restul a decurs de la sine. daca esti intr-o situatie de genul: iti place un tip si nu sti cum sa i-o zici, incearca sa te apropii mai mult de el sa va cunoasteti mai bine pentru a vedea daca intr-adevar merita sa faci lucrul asta. te sfatuiesc sa nu o faci doar pentru ca il placi.aceasta placere poate trece mai repede decat ti-ai imaginat.Cunoaste-l inainte, e mai bine sa stii cum e si sa ii anticipezi reactia, asta ca sa nu ai tu de suferit si sa vezi ca tipu' nu e asa cum ai sperat! Multa bafta:*

6 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

In zilele noastre, nimic nu mai este ciudat. In plus, daca baiatul este mai timid, mai rusinos, dar il simti ca te place, dar nu indrazneste, atunci poti sa faci tu primul pas pentru inceperea unei relatii. O astfel de experienta am avut si eu in liceu. Era un baiat pe care il simpatizam, dar cu care numai ma salutam si atat. Am simtit ca nici eu nu ii sunt indiferenta si intr-o zi mi s-a ivit ocazia sa-l abordez. Eram invitata la o petrecere si neavand partener, am mers direct la el si am intrat in vorba. I-am spus fara ocolisuri despre acea petrecere si l-am intrebat daca i-ar place sa-mi fie partener. A acceptat cu placere. Dupa acea petrecere, am ramas prieteni in continuare. Era o persoana f. timida, care rosea si numai daca se uita la mine. Dupa vreo doua intalniri, vazand ca nu are curaj, am luat eu initiativa (pentru. a doua oara) si l-am sarutat. Am ramas prieteni vreo 3 ani si poate ne-am fi casatorit, daca nu interveneau rudele.
Deci, fi indrazneata si fa tu primul pas, daca-l simti pe el ca ezita. Nu iti va parea rau. Sa fii iubita!

| andreeutzaa a răspuns:

Nu ar fi ciudat dar asta numai in cazul in care ai vreo dovada ca ar putea fi interes si din partea cealalta. Daca nu e niciun semn de interes si de la baiatul acela ar fi un pic jenant pentru tine pentru ca este riscul ca el sa isi bata joc.Eu ca fata, odata am decis dupa 1 an jumate sa ii spun pe fata unui baiat ce simteam pentru el(eram mai mult amici el fiind mai mare). Chestia e ca el totusi a fost finutz si mi-a explicat ca sunt prea mica(ceea ce e adevarat dar asta e.la dragoste nu se comanda). Acum raportul nostru de prietenie a fost aproape distrus pentru ca eu numai am curaj sa fiu la fel, ma simt jenata chiar daca acum numai simt nimic pentru el.Asta e un risc care a meritat pentru ca as reface chestia asta la nesfarsit.A fost o persoana la care am tinut enorm si chiar acum ca nu stam impreuna se poate baza pe mine oricand, dar aceea prietenie deja din partea mea se transformase si nu mai reuseam sa tac. Oricum, nu as schimba nimic din ceea ce am facut atunci.In iubire nu exista reguli, este poate unica chestie absolut libera pe pamantul asta.Si eu mai sunt si o fire anticonformistalaughing nu imi place sa urmaresc regulile impuse de altii dar doar cele impuse de mine.Trebuie mereu sa faci ce crezi si sa lasam orgoliul de-o parte si noi fetele.Noi incercam. daca iese bine ok daca ne refuza.ce daca? inseamna ca nici nu ne merita si nu trebuia sa pierdem timpul cu el.Cateodata un refuz este un ajut pentru a uita aproape tot.asta doar cu inimahappy

| MissL a răspuns:

Da mi sar parea ciudat sa faca o fata primul pas pentru ca exista un fel de legi nescrise ale realtiilor care iti spun ca baiatul trebuie sa faca primul pas, e o chestie ce tine de moralitate.Mi se pare ca mas injosi si mas simti curva sincer sa fac eu primul pas. poate pentru ca nu sunt obisnuita dar mereu am ramas masca cand am vazut ca fata face primul pasa... adica e ok sai dai de inteles unui tip ca-l plac dar il lasi pe el sa faca primul pas spre o relatie daca si el te place daca nu asta e nu a fost sa fie cu el, vine altulbatting eyelashes

| friday a răspuns:

Nu mi se pare ciudat, dar eu una nu as face asta.De ce? Pentru ca, daca ar accepta sa fim impreuna, m-as gandi ca daca a acceptat fiindca ii era mila,daca de fapt nu ma place si se plictiseste, etc. Mai bine astept sa faca respectivul primul pas, sa stiu ca a fost voia lui.

| AdElA96 a răspuns:

Oricum nici eu nu-as face primul pas dar am avut curiozitatea sa vad cate fete sunt indraznete si eu curajul sa faca acest pas. Totusi de bun gust si corect ar fi ca baiatul sa faca primul pas si daca nu il face asta este. Va multumesc pentru raspunsuri happy.

| asined a răspuns:

Este normalhappynu conteaza cine face primul pas, daca vei astepta sa il faca el...nu cred ca va fi ff bine pentru tinehappy, incearca sa vb cu el...nu prin prietenii, mess tel facebookhappyincepi de la amici si vezi unde ajungi:*