| anonim_4396 a întrebat:

Vi se pare normal ca uiva sa ii fie frica de lunastraight face. am mai spus in intrebarile anterioare; in majoritatea serilor este luna plina pe cer, si sunt atat de nelinistita si de nervoasa, nu inchid un ochii pana cand nu apune dimineata, sunt nervoasa, stresata, as arunca cu ceva asa din senin, parca asa astepta ceva cu nerabdare, imi vine sa ies afara in frig decat sa stau in casa.asta se intampla de fiecare data cand e luna plina ...ca asta seara; este groaznc teribil; cand ma uit la ea am si mai multa neliniste, parca innebunesc; ce pot face? este ingrozitor.mama este speriata de minestraight face. ce pot face?

4 răspunsuri:
| me a răspuns:

Luna plina are acest efect asupra oamenilor mai ales asupra celor mai sensibili, nu prea ai ce sa faci.multe studii au aratat ca atunci cand este luna plina sunt comise foarte multe crime, oamenii sunt nelinistiti, tulburati de ceva.
Pentru a lamuri numarul mare de incidente violente din noptile cu luna plina exista insa si explicatii care nu fac apel la fenomene supranaturale, afirma Benjamin Radford, redactor-sef la revista de stiinta popularizata Skeptical Inquirer. Radford sustine ca "oamenii sunt ceva mai activi in noptile cu luna plina decat in noptile intunecoase. In noptile cu luna plina, de exemplu, familiile si indragostitii ies mai des la plimbare. Dar hotii sau talharii care lucreaza de obicei dupa lasarea intunericului folosesc, si ei, aceleasi nopti cu luna plina.
Un studiu din Marea Britanie releva ca in noptile cu luna plina avem de-a face cu oameni care au un comportament intr-un fel mai ciudat: ei sunt mai certareti, mai iritati si mai greu de controlat decat in alte zile.

| User a răspuns:

Mastraight face
La mine e invers... Adica. mie imi merge de minune pe luna plinathinking Nici o mana, gat, picior sau coasta rupta. It's perfect baby.

| Anonima307 a răspuns:

Prea multe filme de groaza 8-)

| Morphine21 a răspuns:

Du-te la doctorwinking