| anonim_4396 a întrebat:

Vii s-a întâmplat vreodată sa simțiți ca nu mai știți cine sunteți?

7 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Asta se întâmplă când nu ești tu însuți cu persoanele din jur și te pretinzi a fi altfel/altcineva de teama de a nu fi respins/respinsă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut.

Se numeste Depersonalizare/De realizare și de regula este în cadrul anxietății, dar poate fi și în cadrul unor tulburări cum ar fi psihoza sau schizofrenia, depresia psihotica, dar, repet : de regula se datorează de le o anxietate netratata!

Simptomele tulburarii de depersonalizare/derealizare includ:

- sentimente continue sau recurente ca persoana este un obsevator din afara a propriilor ganduri, a corpului sau a unor parti ale corpului;

- tocirea/amorteala simturilor sau a raspunsurilor la lumea din jur;

- senzatia ca persoana este un robot ca si cum ar trai intr-un vis sau intr-un film;

- senzatia ca persoana nu are control asupra actiunilor sale, inclusiv vorbirea;

- constientizarea faptului ca acest simt de detasare este doar o senzatie si nu realitatea.

Alte simptome pot fi:

- senzatia ca partile corpului, mainile, picioarele sau intreg corpul par deformate, micsorate sau marite;
- senzatia ca persoana se priveste de sus, ca si cum ar pluti in aer;
- sentimentul de deconectare emotionala de persoanele la care pacientul tine.

Vizitează un medic psiholog dacă ai frecvent aceste probleme, nu le amâna ca nu se vindeca de la sine.

Sănătate.

| cosmogirl a răspuns:

In adolescenta e normal.

| anonim_4396 explică (pentru cosmogirl):

Da dar totuși am o vârsta…20 de ani

| cosmogirl a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai trecut prin experiente nasoale recent?

| Dragoș999perfect a răspuns:

Mai tot timpul ma simt pierdut

| Ficus79 a răspuns:

Mii s-a întâmplat.și mie?