| Anetta2005 a întrebat:

Vine vara și nu pot sa port șorți sau fuste pentru că...da sunt și eu în pubertate și am par pe picioare, ca oricine și e foarte cald unde trăiesc eu. Am 13 ani, credeți că ar trebui să mă bierberesc? (Nu cred că mama ar vrea...) Voi de la ce vârstă ați început să vă bierberiti pe picioare?

11 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Ar trebui sa uil iei cu bic-ul sau cu crema depilatoare parul de pe picioare.

| Emma30555 a răspuns:

La 13 ani este în regula sa te epilezi. Nu mai zi și tu bărbierit ca asa se zice când își rad bărbații barbă

| Anetta2005 explică (pentru Emma30555):

Scuze,pur și simplu nu-mi venea cuvantul?

| HadesSs a răspuns:

Nu trebuie sa ii zici ei, te duci la supermarket iti iei o crema epilatoare citesti instructiunile si gata, ce nu stie nu o preocupa happy

| devilshelp a răspuns:

Eu am inceput sa ma epilez de la 12 ani si nu regret. Mama m-a lasat, intelegand faptul ca nu ma simteam bine sa umblu cu par pe picioare si preferam sa imi iau blugi lungi in mijlocul verii. La 13 ani consider ca esti destul de mare, nu vad de ce nu te-ar lasa.

| Anetta2005 explică (pentru devilshelp):

Mi-e greu sa vorbesc cu mama...simt că nu mă înțelege... adică nu știu, nu pot să vorbesc cu ea.

| devilshelp a răspuns (pentru Anetta2005):

Incearca sa vezi cand mama ta e bine dispusa si ia-o cu incetul, de exemplu "Vine vara, in sfarsit pot sa port haine mai comode/lejere. Dar nu prea ma simt bine sa port pantaloni scurti cu par pe picioare." si vezi ce zice. Daca duce bine intreab-o daca ai putea sa te epilezi. Daca nu, spune-i pur si simplu "Bine, scuze ca am intrebat" cu o fata din aia trista. Repet, trista NU nervoasa. E bine sa nu o stresezi si sa nu aduci vorba de alte fete ca pe ele le lasa sa se faca etc. Sau daca refuza o poti intreba si de ce, asa poate gasesti o solutie. De exemplu, poate nu vrea sa te lase din cauza ca daca te faci cu lama dupa o sa iti creasca mai des si mai negru. Tu ii poti spune ca esti dispusa sa strangi bani pentru benzi cu ceara sau epilator. Succes!

| Anetta2005 explică (pentru devilshelp):

Nu pot sa vorbesc cu ea. In capul meu pregatesc tot ce sa spun dar când sunt în fața ei nu pot sa îi vorbesc mă blochez și nu pot...am avut azi ocazia când eram doar noi doua dar nu pot mă gândeam că îi spun la 3 și număr până la 3 și...gata nu pot crying( cred că va crede că vreau sa fiu mai repede mare sau ceva de genul.

| devilshelp a răspuns (pentru Anetta2005):

Ar mai fi si varianta sa te faci fara sa ii spui daca chiar nu poti. Dar te poti astepta la o pedeapsa naspa daca faci asta

| tal4556 a răspuns:

Tot la 13, o sa fie ok

| Thesecretgirl2005 a răspuns:

Eu am început să mă epilez de la 11 ani. Nu e ceva rău, de ce nu te-ar lăsa? E normal la 13 ani să te epilezi pe picioare, adică ar arăta nașpa să porți ceva scurt și să se vadă tot părul ăla de pe picioare.