| dani97 a întrebat:

am o problema si mor de frica. va rog sa ma ajutati... vineri mi-a facut mama mea programare la dentist. e prima data cand ma duc, deoarece am 2 carii(zici ca sunt gandaci de bucatarie, dar nu ma dor, insa e tot dintele mancat, mai exact ultima masea). ce imi face doctora? ddecat ma consulta sau si m-i le scoate(cred ca la mine asa trebuie, ca sunt prea mari). eu as vrea sa nu ma duc, dar nu stiu cum sa o conving. mersi. funda la cel mai bun raspuns

4 răspunsuri:
| pyma a răspuns:

Te va consulta, îți va da trimitere să faci radiografie să vadă starea danturii tale și posibilele probleme care nu se pot vedea cu ochiul liber. Apoi, în funcție de rezultate, îți va face și tratamentul. Îți va curăța cariile și ți le va plomba. Extracția se face doar dacă rădăcina este serios afectată, și nu vei simți durere, fiind se face anestezie. Se poate folosi anestezic și la tratarea cariei, dacă nu suporți durerea sau îți este foarte frică. Discută cu medicul dentist și spune-i temerile tale, întreabă tot ce te nedumirește, așa vei fi liniștit știind ce urmează să se întâmple.
Citește articolele de mai jos, e important să fii informat, teama ta este cauzată de necunoaștere:

http://www.libertatea.ro/......14330.html

http://www.sfatulmedicului.ro/Caria-dentara/caria-dentara_397

http://www.medici-stomatologi.ro/infodent/radiografie-dentara

Mergi la medic, e spre binele tău, te vei alege cu probleme mult mai seriose dacă nu o faci.
Hai, curaj! :)

| ella4k a răspuns:

Nu e nimic strasnic o sa le curate, dar mai intii o sa puna o injectie care sa amorteasca locul ce nu ai sa simti nimic nu doare absolut deloc nici injectia asa ca nu-ti fie frica si succes totul va fi bine!

| dani97 explică:

Mersi pentru sfaturi, dar prima data nu imi face injectie, decat ma consulta, nu?

| UnforgotableeeLoovee a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie frica happy Oricum iti amorteste partea aceea si nu vei simti nimic, asa ca Fara Frica!