| DracusorImpielitat a întrebat:

Voi ce credeti despre gestul de a iti rade parul pentru cancer? Mie sincer nu mi se pare ca are vreun rost, nu ajuta la vindecarea persoanei bolnave.

Răspuns Câştigător
| Elly213 a răspuns:

De la chimioterapie incepe sa cada parul.Si este groaznic, cel putin daca esti femeie sa vezi par cazut peste tot.Te doare mai tare.Asa ca de obicei se tund zero. Pe de alta parte te referi la "sustinatori" adica persoanele sanatoase care cunosc o persoana bolnava pur si simplu vor sa-i sustina.
Cancerul e o boala grea, nu-i doresc nimanui sa treaca prin asa ceva, nici eu nu-mi doresc sa trec prin asa ceva.

6 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Nu e ceea ce crezi tu.
Chimioterapia reprezinta o metoda terapeutica folosita in tratamentul cancerului. Ea consta in administrarea unor medicamente speciale, numite citostatice, cu scopul de a distruge celulele canceroase.
Caderea parului este un efect advers destul de frecvent al chimioterapiei, care desi nu este la fel de grav ca alte reactii adverse, are un impact psihologic puternic asupra persoanei respective, mai ales daca este o femeie. Ea survine cam dupa a 10-a zi de terapie.
Decdi suferinzii de cancer nu isi rad parul de buna voie cum crezi tu.
Ci datorita tratamentului, pur si simpl le cade.

| thegatekeeper a răspuns:

A-ti rade parul atunci cand ai cancer nu se presupune ca vindeca boala, ci pacientii care fac chimioterapie aleg sa faca asta fiindca dupa un numar de sedinte, parul incepe sa le cada din cauza radiatiilor si prefera sa isi rada parul decat sa ramana cu 2-3 fire. Nu are nicio treaba cu vindecarea.

| SweetAl3x a răspuns:

Persoanele in cauza se tund pentru ca din pacate, din cauza chimioterapiei si a tratamentelor incepe sa le cada parul exagerat si e mai ok sa se tunda zero decat sa se trezeasca peste tot cu par de-al lor (cazut). Plus ca arata mai bine (parerea mea) o tunsoare zero decat cu portiuni fara par.

| DracusorImpielitat explică (pentru SweetAl3x):

Eu stiu despre chimioterapia si toate alea, nu ma refeream la cei bolnavi de cancer, ci la cei care isi rad parul, asa, din solidaritate, mie sincer mi se pare inutil, eu la aia ma refeream, nu la cei bolnavi.

| SweetAl3x a răspuns (pentru DracusorImpielitat):

Am inteles (nu era evident din intrebarea ta). Asta depinde si cat de mult esti afectat de ceea ce se intampla cu cel bolnav. Daca vrei sa fii "trup si suflet" alaturi de el, te razi si tu, sa nu il lasi doar pe el intr-o situatie oarecum stanjenitoare. Eu asa as face.

| Lovee18 a răspuns:

Pai daca ai cancer nu iti razi parul ci cade singur in urma unor tratamente pentru aceasta boala sunt terapii, etc. si acesta este motivul nici decum a fi ras de persoana respectiva.