| Nemesis2012 a întrebat:

Care e cel mai bun mod de a invata la geografie/istorie sa retii cat mai repede; l

Răspuns Câştigător
| AaliNuSh a răspuns:

Nu trebuie sa tocesti..eu am fost la centrul de excelenta la geografie si mi-a fost mult mai usor atunci cand trebuia sa invat..deja stiam unele lucruri sau poate chiar mai multe..inveti logic.te iei dupa harti..acum depinde si ce ai de invatat.iar la istorie depinde si de profesor. daca iti place cum preda profesorul, desi nu prea iti place materia poti sa retii din clasa anumite detalii si cand te apuci sa inveti acasa iti vine mai usor. inveti schematic. dintr-o fraza de 5 propozitii tu extragi ce-i esential si retii. daca ai definitii atunci poti sa le inveti pe derost ca sa fie complete happy..succes

9 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Pentru istorie si geografie iti trebuie o memorie speciala sa poti sa retii acele date, si asta o ai sau nu o ai. daca nici nu-ti place materia e chinul de pe lume laughing daca nu vrei sa faci o meserie din ele nu poti decat sa te folosesti de memoria de scurta durata, inveti inainte de ora respectiva, nu merge sa inveti azi si sa ai istoria miercuri. eu am memorie buna la nr. de telefon dar anii de domnie nu-i tineam minte nici sa ma tai, asa ca la istorie tineam minte anii de domnie ca pe nr. de telefon ale alora laughing ia vezi ce nr. de telefon are stefan cel mare, merge? laughing in rest fa-ti diverse asocieri intre datele pe care le ai de retinut si ceva care-ti este familiar. la geografie denumirile la podisuri, munti etc le retii mai bine daca le vezi pe harta. tu stii cel mai bine care tip de memorie (vizuala-fotografica, logica, a numerelor etc) iti este mai buna si fa legatura intre ce ai de memorat si memoria respectiva, succes!

| UnCorpSanatos a răspuns:

La Geografie cel mai bine pe cat iti permite materia invata cu harta in fata orice de vanturi, climat, forme de relief, roci etc. La istorie nu am idee cum ar merge mai bine sa incerci sa intelegi ce citesti si sa inveti ca o poveste in care fiecare parte a lectie are un loc fix intre alte doua intamplari.

| nice67 a răspuns:

Sa citesti incet (sa intelegi ce citesti, nu mecanic) si in mod repetat.
Eu daca citesc cu atentie a 3 oara deja stiu lectia. (cu cuvintele mele, retin cei mai important); sau poti sa o scrii..asa se invata cel mai bine anii, inaltimile Etc happy

| cosmin2000 a răspuns:

Buna! Ori poti rezuma lectiile sau sa cauti sa-ti cumperi memoratoare, unde toate lectiile sunt pe scurt!

| deathnote001 a răspuns:

Simplu, scrie ce e esential intr-un caiet/foaie si dupa va fi mai usorwinking

| SeRk4NN a răspuns:

Citeste de vreo 5 ori, iar apui scoate-ti niste idei principale din continut, le treci pe o foaie si dupa aceea le inveti. Funda?

| nitagabriela0004 a răspuns:

Cel mai bun mod este si cum scriu eu schematic! Eu asa invat usor si tin minte din clasa si acasa decat repet! Sper ca ti-am fost de ajutor!