| Mircea80 a întrebat:

Voi cum puteti sa invatati la materii gen:biologie, istorie, geografie? Eu incerc sa invat, sa-mi fac scheme, dar sunt unele denumiri pe care pur si simplu nu le pot retine

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Pe mine istoria ma omoara cu zilehee hee
I-am zis profei ca ii povestesc orice eveniment numai sa nu ma intrebe de anilaughingAcolo sunt tufaoh go on
Asa ca la lucrari imi fac fituici cu ani, le traduc in engleza(profa nu stie englezahee hee) si le pun direct pe bancahee hee

| คиค a răspuns:

Pai incearca sa inveti pe cat posibil de logic. Fi foarte atenta la profesoara cand iti explica. FA legatura intre cuvinte: Neurofibrine ( neuron & fibre) carboxihemoglobina (carbon & hemoglogina) vezi si tu cum reti mai bina.

| cockie_green a răspuns:

Scrie propozitia si cuvintele care nu le retii ti le corectezi cu o culoare stridenta.rosu
si mai scrii odata si inca odata pana tii minte
succes

| pisioi a răspuns:

Daca iti place materia respectiva inveti cu placere si usurita de exemplu eu una la biologie cre este materia mea preferata citesc o singura data pentru ca deja am retinut din clasa. iar profesoara e foarte multumita de mine pentru ca sunt singura cre iau mereu 10 la teste tongue la geografie sau istorie citesc de 5 ori lektia si tot nu retin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place foarte mult sa cant si formez anumite melodii dupa denumiri, etc.la istorie pur si simlu incep sa cant:Stefan cel Mare...
biologia cu denumirile ei la fel. dupa geografie ma gandesc:Voi ajunge acolo:mie imi e foarte usor sa invat.Trebuie doar sa iti personalizezi stilul de a invata. Daca iti plac culorile, pur si siplu alege cateva denumiri de la biologie de exemplu si da-le nume de culori pe care le stii bine.Fii creativa!