| titi14 a întrebat:

Voi in ce teorie credeti in legatura cu aparitia noastra pe pamant? Credeti ca noi ne tragem din maimuta conform teoriei evolutiei sau credeti ca ne tragem din Adam si Eva tinand cont ca biblia este scrisa de la aparitia lumii, dar daca este asa unde sunt dinozaurii care e clar ca au trait cu mult inaintea oamenilor si despre care sunt dovezi clare? Vreau raspunsuri clare si detaliate va rog! Dau fundita happy!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu, desi am 13 ani, imi plac rationamentele logice si celelalte materii cu care se leaga logica (matematica, fizica, chimia, informatica, etc.). Si m-ai facut fericit punandu-mi creierul la incercare cu intrebarea asta. Prima oara vom analiza cazul teoriei evolutioniste, apoi cazul cu Dumnezeu. Teoria evolutionista sustine ca noi ne tragem din maimute, adica in timp ne-am modernizat tot mai mult. Asta are logica, intr-o anumita masura. Dar atunci uite inca ceva: "Cum s-a creat lumea?" crezi ca din nimic a aparut tot intunericul din Univers, toate stelele, Soarele, galaxiile, planetele... CINEVA/CEVA le-au creat. Asta ne duce la a 2-a varianta, Dumnezeu. Daca faza cu maimutele avea intr-o anumita masura logica, asta are o logica cu totul si cu totul aparte. Cine-i Dumnezeu? Este Atotputernicul care a creat omul si Universul si are o viata infinita. Infinitul, noi nu putem intelege cum cineva a trait infinit. Creierul nostru este creat cu ideea care ne spune ca ORICE are un inceput. Dar nu si Dumnezeu. Crede in Dumnezeu, in Biblie, ce, crezi ca peste o jumatate din populatia omenirii se roaga ca sunt prosti si cred in ceva ce nu exista? DUMNEZEU EXISTA SI E APROAPE DE NOI. CAUTA-L, ROAGA-TE SI LA UN MOMENT DAT VEI VEDEA Lumina, VEI VEDEA CA EXISTA! happy

2 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Eu sunt convins ca este corect ceea ce se afirma in Biblie. Deci sunt convins ca omul a fost creat de Dumnezeu.

| VladHelp a răspuns:

Nu se stie, eu personal cred ca ne tragem din Adam si Eva. Dar teoria cu maimute pare mai logica.