| SKILLEX a întrebat:

Vreau informatii despre orasul Whitehorse Yukon Canada. Scriu un roman si toata actiunea se petrecein acest oras . Pe WIKIPEDIA nu am gasit nimic si nici pe Google. PLEASE HELP!

1 răspuns:
| Satango a răspuns:

Bună!

Uite nişte informaţii, le-am găsit în limba Engleză şi le-am tradus. Poftim:

Whitehorse / hwaɪt.hɔrs / (populația totală domeniu 27889 din 2013 [2]) este capitala și cel mai mare oras din Yukon, Canada și cel mai mare oraș din nordul Canadei. Acesta a fost reținut în 1950 și este situat la km 1, 426 pe autostrada Alaska din sudul Yukon. Zonele centrale și Riverdale Whitehorse a ocupa ambele maluri ale râului Yukon, care își are originea în British Columbia și intalneste Marea Bering din Alaska. Orasul a fost numit dupa White Horse Rapids pentru asemănarea lor cu coama unui cal alb, aproape de Miles Canyon, înainte de râul fost îndiguite. Datorită locației orașului din vale Whitehorse, clima este mai blândă decât alte comunități nordice comparabile. La această latitudine de zile de iarna sunt scurte și zile de vară, au 20 de ore de lumina zilei.
Alegerile municipale Whitehorse avea loc la fiecare trei ani. În alegerile din 2012, Dan Curtis a fost ales ca primar al Whitehorse pentru un prim termen. Consiliul Local Whitehorse are șase consilieri: Jocelyn Curteanu (primul termen), Kirk Cameron (al doilea mandat), Betty Irwin (al doilea mandat), John Streicker (primul termen), Mike Gladish (primul termen) și Dave Stockdale (mandat consecutiv al XI-lea). Alegătorul se dovedesc, la alegerile din 2009 a fost de 4218 de 11446 (36, 85%), care este semnificativ mai mică decât 44% la alegerile din 2006, provocând consternare printre consilieri. Servicii municipale oferite de orașul Whitehorse includ: sisteme de apă și canalizare, întreținerea drumurilor, zăpadă și gheață de control, deșeurile non-reciclabile și compostare, precum și un program de control tantar.

Am mai multe informaţi. Dacă mi-ai spune clar ce anume ai vrea să afli despre acest oraş. Spune-mi şi am să te ajut.
O seară frumoasă!