| Deea852 a întrebat:

Heiooooo!rolling on the floor
Am nevoie, pana luni, sa fac o tema la geografie. Trebuie sa scriu despre un oras din Canada. Eu mi-am ales sa scriu despre Toronto... dar nu gasesc informatii destule. Am gasit pe wikipedia doar 2 randuri care imi sunt de folos, nimic mai mult! x(.
Unde pot gasi mai multe informatii? De exemplu: unde este situat, care este suprafata lui, cati locuitori are, care sunt vecinii lui in N-S-E-V, care e industria lui, care e economia lui, ce transporturi se gasesc, care sunt locurile celebre din acel oras. Ma puteti ajua, va rog?! Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| IoanaTempah a răspuns:

Toronto - este provincial capital din Ontario şi cel mai mare oras din Canada. Acesta este situat în sudul Ontario pe malul de nord-vest a lacului Ontario. Cu peste 2, 5 milioane de locuitori, este cel mai populat oraş al cincilea în America de Nord. metropolitane zona sa, cu peste 5 milioane de locuitori este cel mai mare urban a şaptea regiune din America de Nord. Toronto se află în centrul de zona Greater Toronto (GTA), şi este parte a unei populate regiune dens cunoscut sub numele de potcoavă de Aur, care este acasa, la peste 8.1 milioane locuitori, aproximativ 25% din populaţia Canadei. Metropolitan Area recensământ (CMA) a avut o populaţie de 5, 113, 149, şi Greater Toronto Area avea o populaţie de 5, 555, 912 în Recensământul 2006.
Ca Canada capital economic, Toronto este considerat un oras alfa lume de Globalizare şi oraşe ale lumii (GaWC), grup de studiu şi este unul dintre centrele financiare de top din lume. Toronto sectoarele economice de conducere include finanţe, servicii de afaceri, telecomunicaţii, industria aerospaţială, de transport, mass-media, arte, film, producţie de televiziune, edituri, productia de software, cercetarea medicală, educaţie, turism, inginerie, şi industriile sport. Acasă la Toronto Stock Exchange, de lumea saptea cea mai mare din punct de vedere al valorii de piaţă, şi sediul Canada mai mari cinci banci, Toronto este acasa, la sediul companiei canadiene mai mult decat orice alt oras canadian. În 2010, Toronto, a fost clasat pe locul 12 în lume şi 4 în America pentru inovare economică în Cities Inovare Top 100 Index de 2thinknow. Este de asemenea un important centru de educaţie şi cercetare, acasa, la Universitatea din Toronto şi York Universitatea printre alte universităţi şi colegii. Potrivit Forbes, Toronto este cel economic, cel mai puternic oraş zecea şi cea mai rapidă creştere între centrul financiar G7 naţiuni, alături de Londra.
Un oraş relativ modern, istoria Toronto datează de la sfârşitul- secolul 18, atunci când pământul său a fost achiziţionat de către monarhiei britanice. Aşezarea a fost stabilit mai târziu ca oraşul York şi au proclamat ca noua capitala a Upper Canada sale de către locotenent-guvernator, John Graves Simcoe. În 1834, York, a fost reţinut ca un oraş şi redenumit să prezinte numele acestuia. Oraşul a fost jefuit în Bătălia de la York, în timpul războiului din 1812, şi deteriorate în două incendii mari : în 1849 şi în 1904.
De la înfiinţare, Toronto si-a extins în mod repetat de graniţele sale, prin comasarea cu municipalităţi din jur, cel mai recent în 1998. populaţiei Toronto este cosmopolit şi internaţional,, care reflectă rolul său ca o destinaţie importantă pentru imigranţi în Canada. Toronto este unul dintre cele mai diverse orase de procentul de-native-născut de nerezidenţi, cu aproximativ 49% din populaţie născut în afara Canadei. Toronto este în mod constant evaluat ca fiind unul dintre primele zece cele mai acceptabil orase din lume de către Economist Intelligence Unit, precum şi calitatea de Mercer Living Survey. În plus, Toronto a fost clasat ca cel mai scump oraş canadian în care să vii în 2006.
Clima orasului Toronto este una temperata pentru Canada datorita locatiei sale la sud. Ea are un climat umed continental cu veri calde şi ierni reci. Oraşul experienţele patru anotimpuri distincte, cu variaţie considerabilă în zi la temperatura de zi, în special în timpul sezonului de vreme rece.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toate informatiile le gasesti pe site-ul oficial al orasului Toronto: http://74.125.95.132/translate? hl=en&langpair=en|ro&u=http://www.toronto.ca/. Numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Site-ul oficial al orasului : http://www.toronto.ca/

| PuFuLeTe a răspuns:

Toronto este cel mai mare oraș din Canada și capitala provinciei Ontario.

Orașul este situat pe malul nordic al lacului Ontario, și este centrul regiunii metropolitane omonime (engleză: Greater Toronto Area), care mai include și municipiile Durham (cu Pickering, Ajax, Oshawa, Whitby, Clarington), Halton (cu Oakville, Milton, Burlington, Halton Hills), Peel (cu Mississauga, Brampton, Caledon) și York (cu Richmond Hill, Markham, Vaughan, Aurora, Newmarket, East Gwillimbury, Georgina, King, Whitchurch-Stouffville).

Cu o înălțime de 553, 33m, turnul de comunicații CN Tower este cea mai înaltă construcție din America de Nord.

In romana gasestii foarte putiin!

In eglezaa: http://en.wikipedia.org/wiki/Toronto [click aici]

Fundaaa e rogg :X

| sanders a răspuns:

Http://en.wikipedia.org/wiki/Toronto in romana nu sunt decat 2-3 randuri, daca intelegi engleza e bine

| Deea852 explică:

Gata cu raspunsurile! Am facut. Merci mult! happy