| Diana7383 a întrebat:

Vreau sa am o prietena adevarata. am avut o prietena cu care ma intelegeam destul de bine chiar f bine. dar era mai mica decat mine cu 3 ani si avea si cam multe fite si in ultimul tp nu prea mai ieseam numai vorbeam. etc. apoi am inceput sa am inteleg bine cu o fata cu care eram prietena de la gradinita deoarece stam in acelasi cartier si in aceeasi banca.
acum numai sunt sigura ca e prietena mea deoarece ea daca iese afar nu ma mai suna. nu aveam despre ce vorbi nu avem subiecte comune. stiluri diferite. mai degraba stau cu ea pentru a nu sta singura deoarece nu prea am prieteni... deci sunt deschisa pentru noi prieteni. sunt din bacau. 14 ani. astept id-uri si raspunsuri :*

Răspuns Câştigător
| aniohetova a răspuns:

Prietenii nu se fac chiar in momentul cand vrei tu lucrul asta, niciun lucru nu se intampla cand vrei tu. Asta e, daca ele nu au stiut sa te aprecieze, nu sta nelinistita ca in mod sigur o sa gasesesti alte prietenii care sa te aprecieze, ai 14 ani? Esti in generala nu? Pai, chiar daca ti-ai face prietenii chiar acum pe ultima suta de metrii sa zic asa, oricum s-ar pierde. Rare sunt prieteniile care rezista dupa terminarea scolii, deoarece fiecare intra intr-un alt liceu si totodata intr-un alt anturaj, asa ca fiecare persoana se schimba cu trecerea timpului. Mai asteapta putin si incearca sa-ti faci prietenii noi la liceu, dar te sfatuiesc sa nu iti iei lumea in cap. Adica daca iti gasesti o prietena si asa, nu te gandi ca o sa fie prietena ta pe veci, crede-ma am facut prostia asta si abia, dupa aproximativ un an mi-am gasit prietena adevarata cu care sunt si acum prietena love struck. Mai intai baga-te in mai multe prietenii, incearca sa -i cunosti mai bine pe colegii tai de la liceu, iar apoi, totul o sa vina de la sine. Numai incearca! Succes si curaj happyhappy

5 răspunsuri:
| yuli10 a răspuns:

Din moment ce ai 14 ani sa inteleg ca esti inca in scoala generala deci eu cred ca o sa-ti faci multi prieteni noi cand o sa mergi la liceu. si pentru ca la liceu exista criteriile mediilor de intrare, de obicei sunt tineri cu aceleasi aptitudini si interese.

| PauLa.M a răspuns:

Prieteni adevarati nu exista. intotdeauna o sa te "intepe" pe la spate... poate doar sa ai cat mai multi amici.cu care sa ai discutii banale. poti sa ai un baiat ca prieten bun pentru ca nu o sa apara invidia ca arati mai bine ca "el" sau ca ai mai multi admiratori. etc.sau mama. dar asa ceva nu se mai practica. integreaza-te intr-un anturaj. acolo iti vezi face amici. apoi cine stie. poate prieteni.

| PauLa.M a răspuns:

Vei face amici*

| hasegawa a răspuns:

Prietenii nu se cauta, la un moment dat iti vei dea seama din amicii care ii ai daca cineva iti este prieten sau nu.Ai inca o varsta mica, cand ai foarte multe de discutat/de spus/ si de ascultat din ceea ce au patit altii, asa incepe dezvoltarea ta psihica prin schimb de intamplari/ideei si altea alea.Nu te ruga de cineva sa-ti fie prieten, nu-ti va fi niciodata, insa cu timul vei reusi sa distingi persoanele care iti vor binele si care nu(nu intodeauna).
Exista un proverb :"doamne ferste-ma de prieteni, ca de dusmani ma feresc singura", dusmanii ti cunosti si poti sa previ rautatea lor, insa o prietenea nu vei sti niciodata daca informatile acumulate despre tine nu vor avea consecinte rele asupa ta. Timpul le va rezolva pe toate, ai rabdare.Bafta!

| p0rky a răspuns:

Valabil pentru toti!
Nu cershitsi prietenia sau dragostea unei persoane!
Totul apare din senin! Atunci cand mai putin te astepti, prietenia iti bate la usa! Deci, ai rabdare... happy